Brazilská hvězda Neymar pod palbou kritiky. Fandí „tropickému Trumpovi“

4 měsíce starý 47

Neymar Jr., jedna z hvězd fotbalového klubu Paris Saint-Germain, se objevil v klipu propagujícím prezidenta Jaira Bolsonara, píše CNN. Video bylo zveřejněno jen několik dní před začátkem brazilských prezidentských voleb, v nichž Bolsonaro kandiduje. První kolo se uskuteční v neděli 2. října.

Útočník PSG a brazilský kapitán se objevil ve videu na sociální síti TikTok, kde zpíval na playback Bolsonarovu předvolební znělku „Hlasujte, hlasujte a stiskněte ‚potvrdit‘ pro 22, to je Bolsonaro,“ s odkazem na oficiální volební číslo brazilského prezidenta.

Fotbalista zveřejnil video ve čtvrtek na svém osobním tiktokovém účtu.

DiCaprio vyzval Brazilce, aby šli k volbám

S blížícími se prezidentskými volbami se pozornost v Brazílii zaměřuje na mladé voliče, často označované za apatické. Teď je ale k účasti ve volbách vyzval herec Leonardo DiCaprio, který je častým kritikem prezidenta Bolsonara.

Neymarova veřejná ukázka podpory přichází den poté, co Bolsonaro navštívil fotbalistovu neziskovou organizaci Instituto Projeto Neymar Jr. ve státě Sao Paulo. Přestože Neymar nemohl prezidenta osobně přivítat, poslal mu videozprávu z Paříže, kde právě dohrál přátelské utkání za brazilský národní tým. Pomohl mu zajistit vítězství 5:1 proti Tunisku v posledním zápase před mistrovstvím světa v Kataru, které se bude konat koncem roku.

Kanárkové dresy na předvolebních mítincích

Podpora ze strany slavného fotbalisty však vyvolala vlnu kritiky a brazilský komik Yuri Marçal upozornil na antagonistický vztah Bolsonara k původním obyvatelům Brazílie.

V reakci na kritiku, které čelil za svou podporu Bolsonarovi, napsal v pátek Neymar na Twitter: „Mluví o demokracii a spoustě věcí, ale když má někdo jiný názor, útočí na něj právě ti lidé, kteří o demokracii mluví.“

Výrazný žlutý dres brazilského týmu je symbolem, který spojuje zemi prostřednictvím lásky k fotbalu a národní hrdosti. V posledních letech si dres přivlastnili pravicoví příznivci Bolsonara, kteří ho nosí na protestech a shromážděních, aby ukázali svou politickou věrnost.

Právě současná brazilská hlava státu čelí stále silnější kritice, že za dobu jeho vlády se zvyšuje tempo kácení a zmenšování plochy deštného pralesa v Amazonii. Ochránci přírody Bolsonarovu vládu viní z toho, že zavírá oči před farmáři a dřevorubci, kteří v regionu pokračují v kácení a rozšiřování zemědělské půdy. Za jeho jednání ho dokonce původní obyvatelé Brazílie zažalovali u Mezinárodního soudního tribunálu.

Neymarovo video zřejmě přichází v pravý čas, vzhledem k celostátním průzkumům veřejného mínění, dle kterých Bolsonaro nadále zaostává za hlavním soupeřem pro prezidentské volby, bývalým prezidentem a kandidátem levice Luizem Inaciem Lula da Silvou.

Zdroj