Brigádní generál Kolář povede misi na Sinaji, bude velet 1150 vojákům

4 měsíce starý 93

„Jsem opravdu poctěn. Ať už samotnou nabídkou a nominací ze strany náčelníka generálního štábu (Karla Řehky), tak i potvrzením mého ustanovení do funkce ministryní obrany,“ uvedl Kolář. „Proces mezinárodního výběrového řízení nebyl jednoduchý, zpráva od generální ředitelky MFO, že jsem byl vybrán a akceptován státy Egypt a Izrael, mne opravdu potěšila,“ dodal.  

„Velitel musí mít zkušenosti z koaličních operací, které zahrnují i praxi v protiteroristickém a protipovstaleckém působení, v oblasti totiž působí i ozbrojené radikální skupiny. Musí mít rovněž výrazné schopnosti v interpersonální oblasti a prokázané zkušenosti v oblasti jednání na politicko-vojenské úrovni a v diplomatickém prostředí,“ uvedl Kolář k podmínkám kladeným na velitele mise.

„Je to výborná zpráva pro Českou republiku i naši armádu. Za působení v této misi nás spojenci dlouhodobě vysoce hodnotí,“ poznamenala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Výběr Koláře je podle ní důkazem, že čeští vojáci jsou spolehlivými partnery.

Česká armáda se do MFO poprvé zapojila v roce 2009

Kolář v tuto chvíli působí jako zástupce velitele pozemních sil. V minulosti byl šéfem Ředitelství speciálních sil Ministerstva obrany ČR. Předtím prošel různými funkcemi v 601. skupině speciálních sil. Nasazen byl na Balkáně a v Afghánistánu.

Mise MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé) je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek izraelsko-egyptské mírové dohody z roku 1981. Slouží v ní 1151 vojáků, nejsilnější kontingenty mají USA, Kolumbie a Fidži.

Mise má hlavní sídlo v Římě, kde je řízena generální ředitelkou Elizabeth Dibbleovou. Dvě regionální kanceláře sídlí v Tel Avivu a Káhiře. Mise, které bude velet Kolář, působí na Sinajském poloostrově ze dvou základen – North Camp u El Gorah a South Camp v Šarm aš-Šajchu. Česká armáda se do MFO poprvé zapojila v roce 2009. Nyní v ní slouží osmnáctičlenný tým letecké jednotky se strojem CASA C-295M.

Kolář: Chci aktérům MFO dokázat, že budu reprezentativním zástupcem Česka

Kolář bude 14. velitelem sil mise MFO, ve funkci střídá generálmajora Evana Williamse z Nového Zélandu. Kromě mnohonárodních vojenských sil bude Kolář dohlížet i na asi osm set civilních zaměstnanců mise. 

Priority si Kolář určí až po stanovení úkolů generální ředitelkou MFO. Rozhodně chce zaručit kontinuitu úspěšného pokračování plnění úkolů, efektivně vést své podřízené a starat se o to, aby mise MFO byla i nadále vnímána jako efektivní mírová organizace. „A v neposlední řadě chci všem zúčastněným aktérům MFO dokázat, že budu reprezentativním zástupcem České republiky, která své renomé v misi úspěšně prokázala na mezinárodní i vojenské úrovni,“ dodal.

Zdroj