Británie vyslala do Doveru další vojáky, aby pomohli s kolonami kamionů

2 měsíce starý 21

Hranice Francie otevřela opětovně ve středu, ale pouze pro osoby s negativním testem na koronavirus. K pátečnímu večeru zůstávalo na jihu Anglie na 5000 kamionů.

Mezi lidmi, kteří zůstali zablokovaní v Británii, jsou i Češi. Ministr zahraničí Tomáš Petříček ale ve čtvrtek uvedl, že se situace zlepšuje a že část Čechů měla možnost být zpět doma už na Štědrý večer.

K pátečnímu večeru zůstávalo u hranic Británie na 5000 kamiónů

Foto: Henry Nicholls, Reuters

Britský ministr dopravy Grant Shapps v pátek uvedl, že z více než 10 000 testů provedených u řidičů kamionů bylo jen 24 pozitivních. Většina testů se provádí na bývalém letišti Manston, které leží asi 30 kilometrů od přístavu Dover.

S testováním pomáhají i britští vojáci. Původně jich ministerstvo obrany vyslalo 300, v pátek jim na pomoc dorazilo dalších 800. Podle agentury DPA poslalo na jih Anglie 60 zdravotníků s 15 000 testy i Polsko. Už dříve vyslala 26 hasičů na pomoc s testováním Francie.

Úřady rozdávají řidičům zdarma teplé pití a jídlo a na místo bylo dopraveno i více než 250 mobilních toalet. Dobrovolníci doručují potraviny a nápoje také řidičům v koloně na dálnici M20. Řada řidičů si v minulých dnech stěžovala, že o ně není dostatečně postaráno.

"Naším cílem je, aby se zahraniční řidiči kamionů dostali co nejdříve zpátky ke svým rodinám," prohlásil britský ministr dopravy Grant Shapps. "Vím, že je to pro ně těžké, když jsou v tomto ročním čase zavření v kabinách svých vozů. Ujišťuji ale, že děláme maximum pro to, abychom je dostali domů," dodal.

Kvůli mutaci koronaviru zastavila Česká republika v pondělí cesty letadlem z Británie, od středečního poledne se už ale mohou Češi z britských ostrovů letecky vracet. Před nástupem do letadla ale musejí předložit negativní test na koronavirus. České aerolinie ve středu v podvečer vypravily speciální let z Londýna, stroj přistál těsně před 23:00 v Praze. Cestující musejí po návratu do karantény a po pěti dnech si mohou nechat udělat další test.

Přístav Calais zůstal výjimečně otevřený a trajektové společnosti na Boží hod pracovaly i když přijímaly vozidla pouze ve směru z Doveru do  Calais. Kromě trajektů jsou kamiony převáženy do Francie také na vlacích, které projíždějí  tunelem spojujícím Británii a Francii.

Zdroj