Britové jdou volit. K mání je v místních a regionálních volbách přes pět tisíc křesel

1 měsíc starý 12

Místních voleb je letos rekordní počet, protože některé se měly konat loni, ale úřady je odložily kvůli koronavirové pandemii. Nové obsazení ve čtvrtek získá na pět tisíc křesel ve 145 místních radách nejen v Anglii, kde voliči rovněž přímo rozhodnou o čtrnácti starostech, včetně toho londýnského.

V Anglii a Walesu lidé volí devětatřicet policejních komisařů. Ve skotském parlamentu je ve hře 129 poslaneckých křesel, ve velšském šedesát. Regionální parlamenty mají podobnou sílu jako například parlamenty spolkových zemí v Německu, popisuje Marek Bičan z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

„Tyto pravomoci čítají všechno vyjma měnové politiky, fiskální politiky, pravomoci vybírat určitý typ daní, obrany, zahraniční politiky a ústavních otázek,“ vysvětluje.

Dále je třeba zvolit pětadvacet členů Londýnského shromáždění (London Assembly), což je orgán, který kontroluje správu Velkého Londýna i činnost starosty hlavního města. V severoanglickém volebním obvodě Hartlepool navíc budou doplňovací volby do britského parlamentu.

Dá se očekávat, že voliči hlasováním částečně vyjádří také svůj názor na to, jak konzervativní vláda premiéra Borise Johnsona zvládla pandemii covidu-19. V zatím posledních místních volbách v květnu 2019 utrpěla Konzervativní strana výrazné ztráty, parlamentní volby v prosinci téhož roku ale vyhrála.

Londýnský starosta Khan pravděpodobně obhájí

V krátké předvolební kampani, přerušené úmrtím prince Philipa, se Konzervativní strana těšila silnější podpoře než opoziční labouristé. Významným členem opoziční levicové strany je například i londýnský starosta Sadiq Khan, který usiluje o znovuzvolení. Vše přitom nasvědčuje tomu, že padesátiletý Khan funkci obhájí.

Bičan připomíná, že loni měl slibně rozjetou kampaň bývalý konzervativní ministr a nezávislý kandidát Rory Stewart. Po odsunutí voleb o rok ale už neměl dost prostředků, aby mohl pokračovat v kampani. Khana tak vyzývá Shaun Bailey, vůbec první černošský konzervativec ucházející se o post londýnského starosty. „Z hlediska konzervativců je to zajímavá volba, ale nemyslím si, že je schopen zopakovat vítězství Borise Johnsona a porazit labouristického kandidáta,“ poznamenává Bičan.

Zdroj