Britové nového krále moc nemilují. Má ale respekt a jednu velkou výhodu, říká historik

2 měsíce starý 29

Historik Martin Kovář ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že Britové si na nového krále Karla III. zvyknou poměrně brzy. „Zvyknou si tak, jako si zvykli v roce 1952, že tu najednou není král Jiří, že místo ‚His Majesty‘ je najednou ‚Her Majesty‘. Teď to zase bude Jeho Veličenstvo Karel III.,“ uvedl Kovář. Nový britský král má podle něj velkou výhodu. „Každý Brit ho důvěrně zná. Je to více než sedmdesátník, má osobní historii a je dokonale připravený,“ domnívá se historik.

V devadesátých letech se řešil bouřlivý rozpad manželství prince Charlese s princeznou Dianou. V té době neměli Britové nynějšího panovníka příliš v oblibě. Podle Kováře se to ale nyní změnilo. „Jejich pohled na krále je jiný. Ne snad že by ho milovali, ale v posledních 10 letech si vysloužil jejich respekt,“ popsal.

Britský král by v pátek měl vystoupit s poselstvím k národu. „Bude mluvit o své matce, že bude navazovat na její odkaz. Určitě zdůrazní, že bude panovníkem všech. Vzhledem k tomu, že Británie je velká mocnost, bude mluvit i k obyvatelům Commonwealthu a všem zemím, které sdílely velkou část historie s Velkou Británií,“ předpověděl Kovář s tím, že se Charles nevyhne neustálému srovnávání s Alžbětou II. „Bude ale dobrý král,“ dodal.

Královská rodina se obvykle nevyjadřuje k politickým událostem, o Charlesovi to úplně neplatilo. Podle Kováře se to nyní ale změní. „Všechny náznaky politických komentářů jsou v tuhle chvíli pasé. Teď neuslyšíme ani náznak politických preferencí,“ upozornil historik.

Britská královská rodina se nyní bude chtít podle historika ještě více přiblížit Britům. „Na starosti to bude mít hlavně nejoblíbenější část královské rodiny, tedy princ Willliam s manželkou Kate a jejich tři děti. To je budoucnost monarchie, bude nová a modernější,“ popsal Kovář.

Zdroj