Očkovací látka Vaxzevria, vyvinutá AstraZenekou a Oxfordskou univerzitou, byla ve Spojeném království podána už více než 20 milionům lidem. Do 31. března zaznamenaly britské úřady 79 případů trombózy, z toho v 51 případech šlo o ženy, 19 lidí v souvislosti s touto komplikací zemřelo.
„To riziko jsou asi čtyři lidi z milionu,” uvedla šéfka britského lékového úřadu (MHRA) June Raineová. Upozornila, že z oněch 19 mrtvých byli pouze tři mladší 30 let.
Spojitost vakcíny s krevními sraženinami je podle ní „celkem pravděpodobná”. Vyšetřování Evropské lékové agentury (EMA) tuto spojitost potvrdilo, ovšem s tím, že jde o „velmi vzácné případy”.
Tempo očkování by to nemělo ohrozit
Společná komise pro vakcinaci a imunizaci (JCVI), která v Británii působí jako nezávislý poradní orgán ministerstva zdravotnictví, toto riziko nechce podcenit a doporučila vládě, aby látkou Vaxzevria neočkovala lidi ve věkové skupině do 30 let.
Jde o závažný, ale o mizivě vzácný vedlejší efekt.
Jonathan Van-Tam, vakcinolog a člen JCVI
Alternativou pro ně je v tuto chvíli pouze vakcína od firmy Pfizer. Žádné jiné skupiny se toto doporučení netýká.
Přední člen komise Jonathan Van-Tam upozornil, že bude kvůli tomuto kroku potřeba upravit vakcinační strategii. Vyloučil ale, že by to pro obyvatele znamenalo prodloužení doby čekání na očkování či jiný zádrhel.
„Jde o závažný, ale o mizivě vzácný vedlejší efekt,” uklidňoval Van-Tam.
Britové ale zatím lidi do 30 let z řad běžné veřejnosti neočkují. V současnosti mají na ostrovech nárok na vakcínu pouze rizikoví pacienti, lidé nad 50 let, zdravotníci, pracovníci pečovatelských center, lidé se specifickou poruchou učení a lidé, kteří se starají o někoho nemocného s covidem-19.