Britská mutace covidu je v ČR nejméně v šesti krajích, upozornil zdravotní ústav

2 měsíce starý 15

Českem se dál šíří nakažlivější britská mutace koronaviru. Podle Státního zdravotního ústavu se již potvrdila v šesti krajích - Praze, Jihomoravském, Královéhradeckém, Středočeském, Plzeňském a na Vysočině. Informoval o tom server iDnes.cz. 

Očkování proti koronaviru na Slovensku | Foto: Profimedia.cz

„S jistotou lze potvrdit výskyt této mutace v Praze, Středočeském kraji, Královéhradeckém kraji, Jihomoravském kraji, v Jihlavě a Plzni. Není možné zcela vyloučit přítomnost i jinde,“ uvedla pro server iDnes.cz mluvčí Státního zdravotního ústavu Klára Doláková. 

Podle dřívějších vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není britská mutace nebezpečnější, ale šíří se zhruba o čtyřicet procent rychleji a pravděpodobně postupně mezi variantami převládne. I před ní však zřejmě chrání vakcíny, kterými se v Česku v současnosti očkuje. 

S britskou mutací koronaviru se potýká i nemocnice ve Slaném na Kladensku, kde se během prvních tří lednových týdnů koronavirem nakazilo 65 zdravotníků z klíčových oddělení. Onemocněli přitom i lidé, kteří již absolvovali první očkovací dávku. 

„Je jasné, že za účinně očkovaného lze považovat člověka až po ukončení vakcinace druhou dávkou, a tedy že úvahy o odložení druhé dávky a dokonce doporučení tohoto postupu ministrem zdravotnictví jsou nesprávné,“ varoval ředitel nemocnice Štěpán Votoček. 

První případ v Česku 

Takzvaná britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii. Později se prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na její výskyt ohlásilo také Rakousko. 

Prvním oficiálně potvrzeným případem nákazy britskou mutací v Česku se datuje k 25. prosinci. "Z Německa do Královéhradeckého kraje přicestoval člověk, který byl v kontaktu s člověkem nakaženým britskou mutací. Nemuselo však jít o první případ," upozornila již dříve vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová.

Pomůžeme vašemu novoročnímu odhodlání. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k unikátnímu seriálu o hubnutí. Více zde.

Zdroj