Britská vláda kvůli skandálům údajně vydírá vlastní poslance

5 měsíce starý 23

„V posledních dnech čelila řada poslanců nátlaku a zastrašování ze strany členů vlády kvůli jejich deklarovanému nebo předpokládanému přání vyslovit nedůvěru stranickému vedení premiéra,” řekl na plénu sněmovny Wragg.

Zastrašování poslanců je závažná věc. Z toho, co vím, je to kvalifikováno jako vydírání. Proto bych kolegům obecně doporučil, aby tyto záležitosti nahlásili předsedovi Sněmovny a komisaři Metropolitní policie, případně se mohou obrátit na mě.

William Wragg, konzervativní poslanec

Čtyřiatřicetiletý politik uznal, že vláda má za úkol zajistit, aby její poslanci hlasovali v souladu s programem, nicméně tento tlak už podle něj přesahuje všechny meze.

„Není jejich úkolem porušovat ministerský kodex a vyhrožovat, že zruší investice v našich volebních obvodech, jež jsou financovány z veřejných rozpočtů,” zdůraznil.

Wragg řekl, že má informace, že premiérův tým dodává do médií kompromitující materiály na stranické kritiky za účelem je znevěrohodnit a zesměšnit.

BREAKING Tory MP William Wragg accuses the Government of intimidation and breaching the ministerial code by threatening to withdraw investment from constituencies.

"The reports of which I'm aware would seem to constitute blackmail."

— Carl Dinnen (@carldinnen) January 20, 2022

„Zastrašování poslanců je závažná věc. Z toho, co vím, je to kvalifikováno jako vydírání. Proto bych kolegům obecně doporučil, aby tyto záležitosti nahlásili předsedovi Sněmovny a komisaři Metropolitní policie, případně se mohou obrátit na mě,” završil svůj projev.

Premiér Johnson následně v reakci na obvinění uvedl, že pro Wraggova tvrzení „neexistují důkazy”.

„Už proboha jděte”

Důvěra konzervativních poslanců ve svého lídra se téměř zhroutila poté, co vyšlo najevo, že se v Downing Street opakovaně konaly večírky v době, kdy se země nacházela v lockdownu a obyčejní lidé čelili tvrdým omezením.

„Vypadá to, jako šach mat,” zhodnotil v úterý Johnsonovu budoucnost někdejší ministr pro brexit Steve Baker. „Jsem znechucen situací, ve které jsme se ocitli,” uznal.

Už v pondělí se do Johnsona tvrdě opřel další významný konzervativní politik a rovněž bývalý ministr pro brexit David Davis.

K výzvě k rezignaci si vypůjčil výrok Lea Ameryho adresovaný někdejšímu premiérovi Nevillu Chamberlainovi: „I když jste možná vykonal nějaké dobro, sedíte tam příliš dlouho. Už proboha odejděte,” burácel.

Chamberlain odstoupil do 24 hodin, Johnson se podle svých slov nikam nechystá.

Poslanecký klub konzervativců navíc opustil Christian Wakeford, který přešel k opozičním labouristům. Stejný krok údajně zvažuje dalších pět konzervativních poslanců.

Zdroj