Britská vláda se brání, covidový plán B se ale blíží. A s ním i restrikce

3 měsíce starý 11

Život mnohých Britů se alespoň zdánlivě vrátil do normálu po tom, co v létě padly protipandemické restrikce. Vláda premiéra Borise Johnsona v červenci upustila od všech právních opatření, která zavedla před více než rokem s cílem pozastavit šíření koronaviru. Britové se zbavili roušek i pravidel omezujících setkávání. Zbavit se viru se jim ovšem nepodařilo. Tváří v tvář hrozbě „zimní krize“ bude možná vláda nucena znovu přistoupit k omezování života svých občanů.

Okamžité znovuzavedení některých restrikcí proti šíření covidu-19 nyní žádá britská Národní zdravotní služba (NHS). Po ministrech chce, aby přijali záložní strategii, takzvaný covidový „plán B“, na základě kterého by se například stalo zakrytí nosu a úst povinným v přeplněných a uzavřených prostorách. Informoval o tom britský server BBC.

Britský premiér Boris Johnson kabinetu v úterý řekl, že Británii čeká „těžká zima“. Zavést opatření, která ovlivní každodenní život Britů, se ovšem vláda zdráhá. Absolutně nemáme v plánu zavádět pohotovostní opatření plánu B, nechal se slyšet mluvčí britského premiéra Borise Johnsona. „Samozřejmě, že velmi pečlivě sledujeme rostoucí počet případů,“ dodal.

Počty případů covidu-19 v Velké Británii rostou, úmrtnost ovšem zůstává stále hluboko pod zimními rekordními čísly. Více než dvě třetiny populace jsou nyní plně očkované, což výrazně snížilo riziko úmrtí či hospitalizace.

V úterý přibylo 43 738 nových případů, na začátku října přitom dosahoval denní přírůstek 34 tisíc. Už sedmý den v řadě se potvrdila nákaza u více než 40 tisíc lidí. Počet hospitalizovaných s covidem napříč Británií vzrostl během týdne o 10 %. V pondělí se jednalo o 7 749 lidí. Úmrtnost dosáhla v úterý nejvyšších čísel od začátku března s 223 úmrtími.

I přesto, že se nejedná o tak dramatický nárůst jako v dobách, kdy počty nakažených dosahovaly podobných čísel, ale většina populace ještě nebyla očkovaná, je podle kritiků vlády úmrtnost stále příliš vysoká. Británie hlásí celkem 138 tisíc úmrtí spojených s covidem-19 a je po Rusku druhou „nejhorší“ zemí v Evropě.

Čas přejít k plánu B

V současné době je v platnosti vládní plán A pro boj s covidem, který Británie připravila pro tuto zimu. Třetí dávka očkování je nyní dostupná pro 30 milionů občanů, první dávku vakcíny mohou obdržet už i mladiství ve věku od 12 do 15 let. Nošení roušek v přeplněných prostorách je v současné době pouze doporučené. Vláda také nabádá občany, aby větrali, když se schází v uzavřených místnostech.

U plánu A má Británie zůstat jen dokud počty případů nepřesáhnou hranici zvládnutelnosti. Ukazateli mají být data o počtech hospitalizovaných, o celkovém stavu NHS nebo rychlé změny v číslech, tvrdí vědečtí poradci vlády.

Pokud plán A nebude stačit k předejití „neudržitelného tlaku“ na Národní zdravotní službu, vláda by měla aktivovat plán B. To by znamenalo například znovuzavedení povinného nošení roušek v některých případech, vyzývání lidí k práci z domova nebo zavedení covidových pasů. Podle NHS bylo „neudržitelného tlaku“ dosaženo už nyní.

Matthew Taylor, který stojí v čele Konfederace NHS, jež zastupuje zdravotnické organizace, vyzývá vládu, aby tato další opatření zavedla. Jinak se budeme potýkat přeplněnými nemocnicemi, varuje.

„Národní zdravotní služba se připravuje na to, co by mohlo být nejnáročnější zaznamenanou zimou,“ řekl Taylor. „Je na čase, aby vláda neprodleně aktivovala plán B své strategie, protože bez preventivních kroků riskujeme, že nás pohltí zimní krize,“ varoval. Podle něj by ministři „neměli čekat na to až covidové infekce raketově zvýší a na to, až tlak NHS dosáhne nebetyčných rozměrů před tím, než se spustí alarm“.

Konfederace NHS také žádá zavedení balíčku opatření, který nazývá jako plán B plus, a který by měl by podpořit služby v první linii. Jednalo by se o vyzývání lidí k tomu, aby se nechali očkovat, aby se k němu dostavovali na čas, nebo dokonce aby „dobrovolničili“ na podporu NHS.

Zdroj