Britský král Karel III. má rakovinu. Okamžitě zahájil léčbu

před 5 měsíce 95

Britský král Karel III. má rakovinu. Na sociální síti X o tom informoval Buckinghamský palác. K odhalení nemoci došlo v lednu, kdy 75letý král kvůli zvětšené prostatě podstoupil lékařský zákrok. Král již započal léčbu.

Britskému králi byla rakovina diagnostikována během nedávné hospitalizace. Karel III. již zahájil pravidelné léčebné procedury, během nichž mu lékaři doporučili odložit plnění veřejných povinností. Po celou dobu plánované léčby ale král plánuje plnit své administrativní úkoly.

„Král je vděčný svému lékařskému týmu za rychlý zásah, který byl umožněn díky nedávnému zákroku v nemocnici. Jeho léčba je i nadále zcela pozitivní a těší se na návrat k plnému výkonu veřejných funkcí, jakmile to půjde,“ dodal Buckinghamský palác s tím, že se Karel III. rozhodl podělit o svou diagnózu, aby předešel spekulacím a v naději, že jeho nemoc napomůže společnosti s pochopením všech těch, kteří jsou po celém světě postiženi stejnou nemocí.

O jaký typ rakoviny jde, oznámeno nebylo, podle britských médií se však nejedná o rakovinu prostaty. Není jasná prognóza, ani to, v jakém stádiu rakovina je.

„Přeji Jeho Veličenstvu brzké a úplné uzdravení,“ reagoval na oznámení Buckinghamského paláce britský premiér Rishi Sunak. „Nepochybuji o tom, že bude co nevidět zpět v plné síle, a vím, že celá země mu bude přát vše dobré,“ dodal na sociální síti X.

„Vím, že mnoho Čechů spolu s námi přeje Jeho Veličenstvu brzké uzdravení. Děkuji,“ okomentoval prohlášení o nemoci krále Karla III. britský velvyslanec v Česku Matt Field.

Na britský trůn Karel III. nastoupil v září 2022 po úmrtí královny Alžběty II. Korunován byl v květnu 2023 ve Westminsterském opatství. Od roku 1952 do začátku vlády byl nejdéle sloužícím vévodou z Cornwallu a vévodou z Rothesay, jako nejstarší a nejdéle čekající britský následník trůnu. V letech 1958 až 2022 mu náležel také titul prince z Walesu, který držel rovněž nejdéle v historii. Po smrti otce prince Philipa v roce 2021 zdědil titul vévody z Edinburghu.

Přečtěte celý článek