Britský ministr Javid se omluvil za výzvu, aby se lidé přestali před virem krčit

1 měsíc starý 16

foto Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid v parlamentu 12. července 2021.

Londýn - Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se dnes omluvil za volbu slov v twitterovém příspěvku, v němž uvedl, že lidé by se neměli "krčit strachy" před koronavirem SARS-CoV-2. Jeho vyjádření bylo označováno jako necitlivé vůči lidem kteří byli po nákaze vážně nemocní nebo kvůli covidu-19 ztratili blízké. Javid nakonec svůj sobotní tweet smazal.

Ministr v něm oznamoval, že překonal mírné příznaky covidu-19 v návaznosti na pozitivní test na koronavirus, který měl minulý týden. Javid je proti nemoci plně očkován a právě tomuto faktoru připisoval relativně bezproblémový průběh své nákazy. "Prosím, pokud jste tak ještě neučinili, nechte se očkovat, zatímco se učíme s virem žít, spíše než se před ním krčit strachy," dodal.

Po vlně kritiky tato slova smazal a na twitter nahrál omluvu. "Vyjadřoval jsem vděčnost, že vakcíny nám jako společnosti pomáhají přejít do protiútoku, ale byla to nešťastná volba slov a upřímně se omlouvám," napsal Javid. "Jako mnozí jsem i já kvůli tomuto hroznému viru přišel o milované a nikdy bych jeho dopady nezlehčoval," pokračuje jeho nový tweet.

Jeho původní vyjádření podle agentury Reuters kritizovali lidé, kterým po covidu-19 umřeli blízcí, a také řada opozičních politiků. "Na ten virus umřelo 127.000 lidí, z nichž desetitisíce by tu stále byly, nebýt katastrofálních selhání vaší vlády. Takže jak si dovolujete očerňovat lidi za to, že se snaží sebe a své rodiny udržet v bezpečí," uvedla členka vedení Labouristické strany Angela Raynerová.

Británie po sobotě eviduje 129.130 úmrtí v rozmezí 28 dní od pozitivního testu na koronavirus a covid-19 se na úmrtních listech mezi příčinami smrti vyskytl už ve více než 153.000 případech. Nová kontroverze ohledně vládní komunikace přichází necelý týden po finálním uvolnění karanténních opatření v Anglii. Vláda v čele s premiérem Borisem Johnsonem v této souvislosti apelovala na "osobní zodpovědnost" obyvatel a vyzývala je k opatrnosti.

Zdroj