Britští vědci zkoumají skrytou mutaci omikronu. Obchází očkování a je přenosnější

3 měsíce starý 18

Mutace BA.2 je v mnoha ohledech stejná jako původní varianta omikron. Přináší však jednu podstatnou změnu. Na rozdíl od omikronu se těžko odhaluje PCR testy, snáze obchází očkování a je zřejmě i přenosnější. Britští zdravotníci nyní uvedli, že tuto mutaci zařadili do kategorie „sledovaných variant“, kam spadá například varianta delta AY.4.A nebo varianta mí.

Dosud bylo s mutací BA.2 v Británii potvrzeno přibližně 80 případů, skutečný počet nakažených se však může blížit i k tisícovce, píše na základě názoru odborníků web Daily Mail.

Podle vědců by BA.2 měla být přenosnější než běžný omikron. Nic však údajně nenasvědčuje tomu, že by způsobovala vážnější průběh nemoci. Doktor Tom Peacock, který jako jeden z prvních vědců upozornil na variantu omikron, obavy z mutace BA.2 mírní. Je prý nepravděpodobné, že by tato mutace mohla mít podstatný vliv na současnou epidemickou vlnu.

Přesto varoval, že by v následujících měsících mohla tato odnož omikronu svého původce nahradit, a to právě díky tomu, že je přenosnější. „Prvotní data z Indie a Dánska naznačují, že mezi BA.2 a omikronem není žádný dramatický rozdíl,“ dodal. Na celém světě bylo dosud potvrzeno zhruba osm tisíc případů této pokročilé mutace. Objevuje se zejména v částech Indie či na Filipínách. Počty nakažených však rostou i v Evropě, a to ve Velké Británii, Dánsku a Německu.

Genetik Francois Balloux dodal, že by BA.2 a omikron považoval téměř za totožnou variantu. „Všem, kteří nejsou posedlí drobnostmi u covidových variant, doporučuji, aby obě považovali za omikron. Minimálně do doby, než získáme důkaz, který mezi nimi nastolí významný rozdíl v onemocnění,“ podotkl. U BA.2 je složitější způsob k dohledání ohniska nákazy. Na vině je těžké odhalení PCR testy. Podle odborníků se však nejedná o nic překvapivého. Vzhledem k tomu, že virus neustále mutuje, se podle nich v budoucnosti objeví další varianty, které mohou být přenosnější než omikron.

Zdroj