Brněnská mutace mě vyděsila, říká vědec, který provedl sekvenaci. Objevila se u 20letého muže

5 měsíce starý 9

Česká republika sekvenuje na mutanty koronaviru stále velmi málo. Jedním z pracovišť, které se této aktivitě věnuje, je brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon. Jistě tak není náhodou, že právě zde byly zjištěny první případy jihoafrické mutace a teď dokonce i naprostá novinka, kterou je česká či brněnská mutace.

Jednalo se o dvacetiletého mladíka, který byl nakažen asi před 14 dny a v současné chvíli mu bude končit karanténa. Nám se ten vzorek nezdál, tak jsme ho začali sekvenovat a zjistili jsme, že se jedná o mutaci spike proteinu,” popsal pro server Lidovky.cz vedoucí laboratoře Omar Šerý, jak o víkendu zjistil novou mutaci koronaviru. “Pak jsme se trochu vyděsili a začali analyzovat polohu té mutace ve spike proteinu.

Vědce zarazila skutečnost, že když tuto mutaci zadal do databáze GISAID, která shromažďuje více než 800 tisíc sekvencí koronaviru, tak ji zde nenašel. To znamená, že mutace s největší pravděpodobností vznikla v České republice, konkrétně pak v Brně.

To je dáno i obrovskou virovou náloží, která stále v české populaci přetrvává. Platí totiž, že čím více je nakažených lidí, tím je pravděpodobnější, že vznikne další mutace.

Naštěstí se v případě této varianty nepotvrdila mutace takzvaného spike proteinu. To by bylo nebezpečné, protože pak by na ni nemusela platit vakcína. Právě vzniku takové mutace se vědci obávají. Současné prostředí tomu přitom přeje. Virus je stále ve velkém přítomen a zároveň to může zkoušet i na očkované lidi. Hrozí, že se mu bariéru podaří probořit. Podle epidemiologů se tak nyní hraje o čas, tedy zda se stihne dostatečně rychle proočkovat, nebo zda rychleji vznikne varianta viru, na níž vakcína nebude platit.

Foto: Shutterstock

Zdroj