Brněnská rarita? Hřbitovní med. Z úlů na pohřebišti už jej vytočili 70 kilo

1 týden starý 8

Gabriela Pirklová

Klub Deníku

/FOTO, VIDEO/ Jedenáct včelstev aktuálně stojí na brněnském Ústředním hřbitově. Včelaři už letos z tamních úlů vytočili téměř sedmdesát kilo medu. Produkt s originálním názvem Hřbitovní med se řadí k těm nejkvalitnějším. Včelám se na pohřebišti daří. Nepoužívají se tam chemické postřiky ani hnojiva.

Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii gallery 32 fotografií v galerii ›

Včelař Martin Brzobohatý se s kolegy stará o včelstva na Ústředním hřbitově v Brně. | Video: Deník/Gabriela Pirklová

S originálním nápadem spojit hřbitov, včely a med přišel bohunický zastupitel Antonín Brzobohatý. „Loni v srpnu jsme tam umístili pět včelích úlů. V současné době jich tam je jedenáct. Všech šest nových včelstev vzniklo z letošních oddělků z původních úlů,“ sdělil zastupitel.

Největší moravské pohřebiště s rozlohou šestapadesáti hektarů je podle zastupitele pro včely ideální zelená plocha. „Napadlo mě umístit do tohoto prostoru původně pět včelstev, čímž bychom doplnili ekosystém a biodiverzitu této poměrně rozlehlé oblasti o živočišný druh, který je tam důležitý. Vzhledem k množství stromů, trávníků a květin tam včely mají dostatek včelí pastvy a daří se jim tam. Navíc opylování místních rostlin je důležité pro zachování jejich druhové rozmanitosti,“ popisuje Brzobohatý.

Úly na hřbitově slouží i k rozvoji včelařství. „Toto odvětví před dvěma lety utrpělo těžkou ránu, když došlo k masivnímu úhynu řady včelstev. Med a další produkty těchto včelstev mají potenciál patřit k těm nejkvalitnějším, protože v prostoru hřbitova se nepoužívají chemické postřiky ani hnojiva,“ podotkl autor nápadu.

Na první tramvaji Škoda 45T, která bude jezdit po nové trati k univerzitnímu kampusu, začala finální montáž.

První obousměrná tramvaj pro Brno? Začala finální montáž, dorazí na podzim

Včelstva jsou umístěná na západní straně Ústředního hřbitova. „Postavili jsme je do prostoru za rozptylovou loučkou v takové vzdálenosti, aby neohrožovaly případné návštěvníky,“ vysvětlil muž.

První hřbitovní med stáčeli včelaři letos v květnu. „Vytočili jsme přibližně sedmdesát kilo. Na Dni otevřených úlů, který se koná ve čtvrtek 23. června mají návštěvníci možnost tento med ochutnat a zakoupit. Pokud bude mít akce úspěch rádi bychom ji zopakovali po prázdninách. Účelem těchto včelařských dnů je seznámit především děti s prací včelaře, ukázat jim, jak přichází včely na svět, kde bydlí a proč jsou pro náš svět tak důležité,“ řekl zastupitel.

Hřbitovní med zatím není oficiální obchodní značka. „Rodinné včelařství Roztočilovi, které je oficiální garant chovu včel na hřbitově a společně s námi o ně pečuje, jej pod tímto názvem bude nabízet na svém e-shopu https://www.rodinnevcelarstvi.cz/e-shop. Přednostně o něj má ale zájem Správa hřbitovů města Brna, která jej chce využívat jako dárek pro své pracovníky a prezentaci,“ doplnil Brzobohatý.

Tento článek jste si mohli přečíst díky předplatnému Deník Klubu

Zdroj