Bruselské chlebíčky každé pondělí na váš stůl. Poslechněte si nový podcast o dění v Evropské unii

5 měsíce starý 29

Evropská politika zůstává občas trochu stranou veřejného zájmu, je totiž často nesrozumitelná a složitá. Nový podcast Bruselské chlebíčky vám ji bude podávat stravitelným způsobem. Budeme přinášet zákulisní informace a zajímavosti od našich spolehlivých zdrojů v bruselských kruzích.

Praha 12:25 28. června 2022

Autoři podcastu Filip Nerad, Viktor Daněk a Zdeňka Trachtová | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Chlebíčky pro vás připravují Zdeňka Trachtová, Viktor Daněk a Filip Nerad. Někdy v Bruselu, někdy v Praze a možná také ve Štrasburku nebo Lucemburku. Zkrátka přímo z míst, kde se rozhoduje. U ničeho podstatného totiž nebudeme chybět.

Bruselské chlebíčky

  • Pořad pro vás vysíláme každé pondělí po 11.00
  • Pravidelný pořad Za obzorem budeme nově vysílat v neděli po 12.30
  • Bruselské chlebíčky najdete na webu Radiožurnálu, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích

Předsednictví a vlastně i celá EU jsou často abstraktním, špatně uchopitelným a nudným pojmem. Bruselskými chlebíčky se budeme snažit toto vnímání změnit. Předsednictví je totiž příležitost, která se opakuje jen jednou za 13,5 roku.

Česko sice nebude řídit Evropu, bude ale moci ukázat, jak spolehlivým je partnerem, jak šikovné má vyjednavače a zda místo obvyklého kritizování umí v praxi zajistit funkční kompromis.

V Bruselu se nebudou jen jíst české chlebíčky na recepcích. Češi budou mít šanci dokončit zásadní legislativu, která rozhodne o budoucnosti Evropy na příští desetiletí.

Ve druhém díle mluvíme o tom, že se země Evropské unie chtějí v příštích letech zbavit ruského plynu, možná se bez něj ale nedobrovolně ocitnou už v červenci. Je na to Evropa připravená? Budeme muset v zimě sáhnout po „bruntálských raketách“?

Viktor Daněk, Filip Nerad, Zdeňka Trachtová

Zdroj