Brutální týrání zvířat v Mohelnici: 12leté děti tu umlátily párek nutrií, běsní ochránci

5 měsíce starý 92

Zvířecí záchranáři už několik dní pečují o šest mláďat nutrií poté, co měla skupina dětí surově umlátit jejich rodiče. Podle ochránců tím jednoznačně mladiství porušili zákon. „Nutrie je sice invazivní druh, nemá v přírodě co dělat, ale to neznamená, že je bude likvidovat, kdo má ruce, nohy. Máme tady nějaké zákony na týrání. Samičku i samce tam ubila plus mínus dvanáctiletá děcka,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Ondřej Csik ze Záchranné stanice pro handicapovaná zvířata Stránské, pobočky Pateřín.

Ochránce přírody lidé z okolních domů volali kvůli osiřelým mláďatům hned několikrát. „V prvním kroku jsme odchytili čtyři mláďata naráz, v dalším se odchytilo jedno a potom až další den se nám podařilo odchytit to poslední,“ popsala záchranu mláďat Alice Šimšová ze záchranné stanice.

Policie se podle našich informací případem zatím nezabývá. Trýznivá smrt nutrií ale rozčílila obyvatele okolních domů, kteří je chodili krmit. „Mrkví, rohlíky nebo chlebem jsme je krmili a dívali se na ně. Když jsme se to dozvěděli, bylo nám to líto,“ upřesnila obyvatelka Mohelnice Vlasta Ambrožová.

Podle ochránců přírody se tu přitom staly cílem agresivního útoku i kachny. „Nás to mrzí hrozně, protože děcka utloukla i kačenky, když tady mají hnízdo, i vajíčka jim potloukla,“ doplnila jedna z obyvatelek. „Zachráněná mláďata nutrií jsou ale v bezpečí. Budou umístěna v zoo koutkách, takže si svůj život dožijí. Neskončí na talíři,“ říká Csik.

Do přírody se ale jako nepůvodní druh vrátit nesmí. Na některých místech už se dokonce divoce žijící nutrie přemnožily a způsobují škody. Jen v Praze jich humánně usmrtí i několik set ročně a lidé by je rozhodně neměli krmit.

Zdroj