Buček v Třinci? Mezinárodní ostuda. Narkomané také dostávají druhou šanci, brání se Oceláři

5 měsíce starý 28

„Tak snad jste spokojení. Chce se mi z vás zvracet.“

„Gratulujeme, ta karma si pro vás stejně jednou přijde.“

V takovém a podobném stylu reagovali hokejoví fanoušci v diskuzi na Twitteru pod příspěvkem, který informoval o extraligové prohře Ocelářů Třinec se Spartou Praha.

Za nelichotivé komentáře nemohl výsledek 2:4, ale fakt, že u něj byl ve čtvrtém třineckém útoku slovenský hráč Samuel Buček. V minulé sezoně ovládl bodování slovenské soutěže a vydal se do zámoří bojovat o místo v NHL. Jenže k ní měl nakonec dál, než si původně myslel, a tak vyslyšel jinou nabídku, která k němu po velmi vydařeném ročníku doputovala.

I přes válku na Ukrajině vstoupil do KHL – soutěže, jež otevřeně podporuje režim ruského prezidenta Vladimira Putina. Třiadvacetiletý Buček se rozhodl pobírat „krvavé peníze“ v Neftěchimiku Nižněkamsk. U leckoho si tímto zničil pověst, navíc jeho mise skončila velkým nezdarem, když po osmi kolech dostal kvůli neuspokojivým výkonům vyhazov.

Šéf se diví honu na čarodějnice

Po několika týdnech poskytl nechtěnému Bučkovi laso mistrovský Třinec. Což všechny tuzemské fanoušky hokeje, kteří zároveň odsuzují ruskou agresi, rozpálilo do běla. „Děkujeme za dotažení této mezinárodní ostudy,“ komentoval jeden z mnoha nechápajících jedinců na sociálních sítích, když Oceláři chvíli před duelem se Spartou oznámili příchod „poskvrněné“ posily.

Takových reakcí bylo nespočet. U mnoha lidí se tímto, dříve chválený, klub stal ostudou minimálně českého hokeje. Tak to nejen pojmenoval hokejový expert a bývalý hráč Komety Brno, Sparty nebo Plzně Jakub Koreis, který dodal, že „je mu zle“. Populární satirický účet Neobjektivní novinář nabídl novou variantu třineckého loga s kladivem a srpem. Padala slova o „bezpáteřnosti“.

Kritiky ještě více podráždilo, že si Buček podle vyjádření v tiskové zprávě Ocelářů stále neuvědomoval pravý důvod toho, proč čelí pohrdání nemalé části české a slovenské veřejnosti. „Udělal jsem chybu a věřil tomu, že dostanu dost prostoru, abych se po zranění dostal zpátky do formy a byl užitečným hokejistou. To se nestalo,“ uvedl. Jinými slovy bral své angažmá v Nižněkamsku jako špatné z hokejového hlediska, nikoliv morálního.

Na přitáhnutí Bučka do Slezska měl hlavní podíl sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek. Sám vnímá odchody hráčů do KHL jako lidsky těžko pochopitelnou chybu. Ale podle rozhovoru pro web iSport.cz chtěl dát kontroverznímu hokejistovi druhou šanci.

„Chce přesvědčit spoluhráče i fanoušky, že si druhou šanci zaslouží. Kdo z nás v životě neudělal chybu? Nechci to zlehčovat, ale společnost se přece snaží pomáhat třeba i alkoholikům, narkomanům a obecně lidem, co v životě přešlápli. I jim dáváme druhou šanci, aby mohli chyby odčinit. Aby se v životě prosadili. A tady je kluk, který šel za sportovním postupem a dostává to obrovsky sežrat,“ vyprávěl Peterek.

Zároveň přiznal, že negativní postoj některých lidí očekával. Věděl, že nabídnutím pomocné ruky pro Bučka se pohybuje na velmi tenkém ledě. I proto s hráčem a agentem vedl dle jeho slov důkladný rozhovor, který předtím nezažil. Nakonec ho přesto zaskočil rozsah nevole zvenčí. „Že to bude až taková hysterie, dá se říct, že až hon na čarodějnice? Připadá mi, že někteří z něho chtějí udělat exemplární případ.“

Peterek také podotkl, že měl obavy z toho, jak bude vedle fanoušků reagovat kabina. Kdyby ho spoluhráči nepřijali, prý spolupráci ukončí. Teď tedy Buček musí své nové parťáky přesvědčovat na ledě i mimo něj.

Zdroj