Buchty a klobása na ARO? Pro prezidenta jako diabetika nesmysl, míní lékař

3 měsíce starý 74

Prezident Miloš Zeman od neděle leží v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, kam jej transportovala sanitka v bezvládném stavu. Nyní je podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke jeho stav stabilizovaný, hospitalizován je na ARO, kde bývají pacienti v kritickém či vážném stavu.

Diagnózu ani bližší informace o Zemanově zdravotním stavu poskytnout kvůli absenci prezidentova souhlasu ÚVN nesmí, nečiní tak ani Pražský hrad. Ten je ohledně informování o kondici prezidenta skoupý dlouhodobě. Není tak jasné, zda je prezident schopný vykonávat funkci, zvláště v době po volbách, kdy má klíčovou úlohu v povolebním vyjednávání.

Dělá si mluvčí a ÚVN legraci?

„Snažíme se veřejnost informovat komfortně, kontinuálně, ale úsporně. Důležité informace vždy veřejnost dostává,” prohlásil v pondělním rozhovoru pro rádio Proglas mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. V úterý pak kromě ujištění, že prezident z lůžka pracuje, popsal prezidentův jídelníček.

Zeman's spokesman didn't comment on the president's health today but did say he had apricot rolls for lunch and had ordered the wine sausages with potato purée for tomorrow. I make no comment whatsover except to say never, ever, ever assume anything in Czech politics. pic.twitter.com/HF05hijLmg

— Rob Cameron (@BBCRobC) October 12, 2021

„K obědu měl dnes pan prezident meruňkové buchty, na zítřek (středu) si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší,” informoval v úterý Ovčáček.

Rozporu mezi tím, co veřejnost a Ovčáček považují za důležité informace v době, kdy hlava státu leží v nemocnici, si všiml například spolupracovník britské BBC z Prahy Rob Cameron, ale také řada českých občanů.

„Mluvčí prezidenta Zemana nekomentoval jeho zdravotní stav, ale uvedl, že měl k obědu meruňkové buchty a na zítra si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší. Nekomentuju nic vyjma toho, že nic nejde v české politice předpokládat,” napsal Cameron na svůj Twitter.

„On si dokonce na ARO objednává jídlo. Dneska meruňkové knedlíky a zítra klobásu s bramborovou kaší. .. Na tom ARO to asi není zas tak špatné, i když jsem si vždycky myslel, že tam jsou jen lidé, kteří bojují se smrtí,” stojí například v jednom z komentářů pod příspěvkem režiséra Jana Hřebejka, který zpochybňuje informace od mluvčího o pracovním programu prezidenta.

Takže prezident z ARO jmenuje bez svědků soudce a pověřuje poraženého ve volbách sestavením vlády? Neděláte si z nás v ÚVN náhodou legraci?

— Jan Hřebejk (@JanHrebejk) October 12, 2021

Prezident byl v polovině září hospitalizován v ÚVN, podle informací některých médií kvůli tekutině v dutině břišní, která souvisí s jeho problémy s játry. Prezident je znám svou náklonností k alkoholu a cigaretám. Hrad tehdy uvedl, že šlo o plánovanou hospitalizaci kvůli mírné únavě a dehydrataci.

Mimoto se Zeman dlouhodobě léčí s cukrovkou a trápí jej neuropatie dolních končetin.

Lékař: Pro diabetika nevhodné, nestandardní

Novinky se s dotazy, zda se skutečně pacient na anesteziologicko-resuscitačním oddělení může stravovat tímto stylem, obrátily na lékaře  ARO v jedné z brněnských nemocnic, který si však nepřál být jmenován.

„Vyloučené to úplně není. Je to vyloučeno u pacientů, kteří jsou v bezvědomí, na umělé plicní ventilaci a dalších podporách. Rozhodně to není standardní, vyloučit se to ale nedá. Ve fázi, kdy je pacient stabilizovaný a rozjíždí se tam nová snaha o to, aby začal přijímat potravu ústy, může být. Ale jak jsem říkal, je to velmi nepravděpodobné a v tomto případě (prezidenta) si myslím, že je to trochu nonsens,” sdělil Novinkám lékař.

Ovčáčkem jmenovaná jídla jsou podle něj navíc pro prezidenta, který trpí cukrovkou a dalšími potížemi, nevhodná. Proto slovům mluvčího nevěří.

„Typ stravy je úplně mimo. Pro diabetika s potenciálním jaterním onemocněním, tak tohle je naprosto nevhodné,” doplnil.

Zdroj