Budapešť přes nastrčenou firmu skupuje slovenské nemovitosti

5 měsíce starý 40

Podle serveru společnost vyvíjí tuto aktivitu přibližně dva roky. Manevi SK je v podstatě pobočkou maďarské vládní nadace s názvem Közép-európai Épített Örökség Megörzö Alapítvány, což v překladu znamená Středoevropská nadace pro zachování kulturního dědictví. Nadaci zastupují lidé blízcí Orbánově straně FIDESZ a disponuje finančními prostředky ve výši přibližně 11 milionů eur (272 milionů korun).

Web aktuality uvedl, že společnost Manevi SK koupila například zámek v obci Betlanovce a přilehlé pozemky. Ve městech Kežmarok a Trenčín koupila dva měšťanské domy a na náměstí v Levoči další historický dům. V lázních Trenčianske Teplice koupila firma léčebný dům a v Košicích historický dům na Hlavní ulici. Paradoxem je, že košický maďarský konzulát sídlí v pronajatých prostorech.

Firma koupila také zříceninu hradu z 13. století a zámek z 19. století v obci Veľký Kamenec. V Komárně koupila historickou budovu bývalé polikliniky a v Bratislavě další dvě budovy v centru města.

Podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka by zmíněné nákupy měly probíhat po vzájemné dohodě a Slovensko by se o nich nemělo dovídat až dodatečně. „Nemáme problémy s nákupy, ale informujte nás,“ vyzval Korčok Budapešť.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó tvrdí, že maďarská vláda skupuje slovenské nemovitosti výhradně pro obchodní a investiční účely. „Chtěl bych požádat, abyste nespřádali konspirační teorie. Chápu, že titulky s Orbánem se u vás dobře čtou,“ řekl Szijjártó na adresu slovenských novinářů.

Maďarský ministr zahraničí rovněž upozornil, že předkupní právo na zmíněné nemovitosti mělo slovenské ministerstvo kultury, které ho nevyužilo.

Zdroj