Budeme nadále postupovat společně, oznámil Lipavský po schůzce s Blinkenem

3 měsíce starý 148

Ministři zahraničí Jan Lipavský a Antony Blinken | FOTO: Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických / se souhlasem

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ve Washingtonu v noci na středu jednal se svým americkým protějškem mimo jiné o české podpoře Ukrajině. Antony Blinken vyjádřil Česku jasnou podporu ve všech pozicích, řekl Lipavský.

„Jednání se týkalo české podpory Ukrajině. Ministr Blinken vyjádřil jasnou podporu Česku ve všech pozicích, jak vůči Rusku, tak vůči Číně. Budeme nadále postupovat společně jako spojenci. NATO je naše garance, co se týče bezpečnosti,“ oznámil Lipavský. „Zároveň jsem zmínil, ze Američané už dlouho nemají v Praze velvyslance. Jeho jmenováni by ještě více posílilo naši spolupráci,“ doplnil.

Dále čtěte

()

Nový Týdeník FORUM hledá kořeny ruského zla

číst článek »

Blinken před začátkem jednání uvedl, že Spojené státy a Česká republika jsou dlouhodobými spojenci a partnery v mnoha oblastech. Sílu tohoto spojenectví podle něj lze nyní spatřovat tváří v tvář ruské agresi vůči Ukrajině.

„Česká republika v tomto úsilí Ukrajinu významně podporuje. Přijala více než 300 000 uprchlíků z Ukrajiny, což z ní činí v uvozovkách ‚domov‘ pro ukrajinské uprchlíky, který je jedním z největších v Evropě mimo pohraniční státy,“ uvedl Blinken. Šéf americké diplomacie zároveň ČR označil za spolehlivého partnera v rámci NATO, které nyní posiluje svou obranu „proti možné ruské agresi“. V závěru úvodního projevu Blinken zmínil také dnešní pohřeb pražské rodačky a někdejší americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové a zdůraznil, že k ní choval velkou úctu.

Lipavský v úvodu setkání rovněž vyzdvihl česko-americké spojenectví a řekl, že válka ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině je útokem na mezinárodní řád. „Pro střední a východní Evropu je velmi důležité vědět, že nejsme sami, že být členem NATO znamená, že je to závazek postarat se o sebe navzájem a že toto je politika Spojených států,“ poznamenal. Dodal, že v této mimořádné době je velmi důležité slyšet a vidět reálné činy, nejen v podobě humanitární pomoci, jelikož v době války „zbraně a vůle“ rozhodují o výsledcích na místě.

Was a pleasure to welcome my friend Czech Foreign Minister @JanLipavsky to @StateDept today. Impressed by our stalwart Ally’s leadership in support for Ukraine’s sovereignty, independence, and territorial integrity. pic.twitter.com/m4IylKXwKl

— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) April 27, 2022

„Putinova mysl je bohužel produktem sovětské éry KGB a skutečně věří v tento sovětský mýtus. Nepovažují Ukrajinu za suverénní stát, což znamená, že jsou proti mezinárodnímu řádu,“ řekl Lipavský. „Tato imperialistická vize mívá efekt sněhové koule. Pokud bychom Rusku nechali agresi proti Ukrajině projít, zaplatili bychom v budoucnu mnohem vyšší cenu,“ dodal. „Velice vám děkuji za vaši péči o evropskou bezpečnost,“ uzavřel.

Zdroj