Budovy jsou složené jako domečky z karet. Počet ruských útoků na Avdijivku narostl o dvě třetiny

před 2 týdny 27

Ukrajinské město Avdijivka v Doněcké oblasti na východě země zůstává hlavním cílem ruských operací. Ve své analýze, kterou pravidelně zveřejňuje na sociální síti X, to napsala britská rozvědka. V pondělí se počet ruských útoků pomocí řízené letecké munice zvýšil z 30 na 50 denně, což představuje nárůst o 66 procent za poslední dva týdny. Situace ve městě, kde dochází k bojům v ulicích, je podle tamního starosty Vitalije Barabaše velmi obtížná a napjatá.

Rusko podle britské rozvědky pokračuje v útocích v jihovýchodní části města, kde dochází k bojům v ulicích města. „Během posledních dvou týdnů ruské síly pravděpodobně rotovaly další jednotky do sektoru Avdijivky, čímž zvýšily tlak na ukrajinské pozice v okolí,“ dodala ve své pravidelné analýze.

Ukrajinské síly ale nadále provádí protiútoky, aby zajistily, že hlavní zásobovací trasa zůstane v provozu.

„Za poslední čtyři týdny bylo z taktických letounů proti ukrajinským pozicím v Avdijivce odpáleno přibližně 600 kusů řízené munice. Dne 5. února 2024 se počet ruských výpadů řízené letecké munice zvýšil z 30 na 50 denně, což představuje nárůst o 66 procent za poslední dva týdny. Ruské stíhačky jsou však nuceny odpalovat munici na dálku, čímž se snižuje její přesnost kvůli přetrvávající hrozbě ukrajinské protivzdušné obrany,“ napsala britská tajná služba.

Podle ní je téměř jisté, že Rusko bude v příštích několika týdnech pokračovat v ofenzivním tlaku v této oblasti, přičemž bude silně využívat taktickou leteckou sílu na podporu svého úsilí.

Situace ve městě je obtížná

Situace ve městě je podle tamního starosty velmi obtížná a napjatá. „Za posledních 24 hodin došlo na území Avdijivky k více než 50 masivním ostřelováním, asi 30 úderům leteckými bombami. Celkově, pokud je počítáme od začátku letošního roku, od 1. ledna, je to již více než 800 náletů. A to čistě na území města. Nemluvíme o žádných osadách sousedících s Avdijivkou,“ řekl na tiskové konferenci podle agentury UNIAN.

Ruské útoky navíc vedou k šílené destrukci města. „Každý den se město mění opravdu z hodiny na hodinu. Nepřítel se bohužel tlačí ze všech stran. V okolí našeho města není jediná oblast, kde by byl někde větší či menší klid. Opravdu útočí s velmi velkými silami. Nyní jim zatím povětrnostní podmínky nedovolují použít techniku. Ale chápeme, že pokud padnou mrazy, pak půjde i technika a bude to mnohem těžší,“ předpověděl Barabaš.

Ve městě ale i přes to stále žijí civilisté. „Ve městě bohužel není jediná zachovalá budova, a to už velmi dlouho. A už vůbec tam není žádná budova, která by lidem alespoň trochu zabezpečila život. Vícepodlažní budovy jsou složené jako domečky z karet a velmi často lidé zůstávají pod sutinami, právě v těch sklepeních, a bohužel je odtamtud nemůžeme dostat,“ zdůraznil.

Podle něj se ve městě nachází ještě 941 civilistů. Středeční evakuace z města nebyla z bezpečnostních důvodů provedena, když Rusové ostřelovali silnice.

Na frontové linii od roku 2014

Avdijivka se nachází na frontové linii de facto od roku 2014, kdy proruští separatisté obsadili část ukrajinského Donbasu včetně nedalekého Doněcku. V červenci 2014 město nakrátko padlo do rukou separatistů, vyzbrojených Moskvou, než jej opět ovládli Ukrajinci. Z velké části bylo zničeno, ale stalo se symbolem ukrajinského odporu.

Ruská vojska vpadla na Ukrajinu v únoru 2022 a okupují část ukrajinského území, Avdijivku ale za celou dobu invaze nedobyla. Před válkou žilo ve městě asi 30 tisíc obyvatel. Město, ve kterém bývala největší koksovna v Evropě, od října čelí ruským útokům. Zatím ale město ovládají ukrajinské síly. Podle analytiků chce ruský prezident Vladimir Putin město získat pod kontrolu Moskvy a před volbami jeho dobytí prezentovat jako úspěch. Od října v okolí Avdijivky padly desítky tisíc ruských vojáků

Přečtěte celý článek