Buďte kreativní, vzkázal šéf Spojených národů Guterres k jednáním o budoucnosti Kypru

1 měsíc starý 6

Starý návrh, nová vize

Během jednání, jež organizuje generální tajemník OSN, by se měli setkat i prezidenti Severokyperské republiky Ersin Tatar a jižního Kypru Nikos Anastasiadis. Dle řeckého listu Kathimerini jsou očekávání ohledně jednání ze strany Řecka a Kyperské republiky nízká. O budoucnosti ostrova mají totiž obě strany velice odlišné představy.

Turecko a Severní Kypr žádají vznik dvou samostatných států, které by uznávalo mezinárodní společenství. Řecko a Kyperská republika chtějí sjednocení ostrova do jednoho federálního státu. Prezident Ersin Tatar se chystá prosazovat řešení dvou států i v tomto kole jednání a doufá, že tak nabídne „novou vizi“.

„Naše řecké sousedy vnímáme jako partnery, nikoliv jako nepřátele. Chceme řešení, které prospěje oběma komunitám,“ poznamenal před ženevskou schůzkou jeden z tureckých vyjednavačů. Řecká strana odmítla před setkáním situaci komentovat.

Jednání v roce 2017 ztroskotala na otázce stažení tureckých vojáků z ostrova a udržení tureckého „práva na intervenci“ na Kypru.

Zdroj