Bulharská vláda vyhostila 70 ruských diplomatů za špionáž. Část populace je ale stále na straně Ruska

5 měsíce starý 55

Bulharsko v úterý vyhostilo 70 ruských diplomatů, z nichž někteří podle končícího premiéra Kirila Petkova přímo pracovali pro zpravodajské služby. Sofia odmítá zasahování do svých vnitřních záležitostí, dodal předseda vlády. Bulharské ministerstvo zahraničí uvedlo, že od Ruska bude vyžadovat paritu mezi počtem bulharských diplomatů v Rusku a počtem ruských diplomatů v Bulharsku.

Sofie 20:34 28. června 2022

Ruská velvyslankyně v Bulharsku Eleonora Mitrofanova | Foto: Georgi Paleykov | Zdroj: Reuters

Vztahy mezi Moskvou a Sofií jsou v posledních letech napjaté. Sofia několikrát vyhostila ruské diplomaty, které vinila ze špionáže.

Bulharsko vyhostilo deset ruských diplomatů. Moskva to označila za nepřátelský krok

Číst článek

Petkov minulý týden označil ruskou velvyslankyni Eleonoru Mitrofanovovou za jednoho ze strůjců parlamentního vyslovení nedůvěry jeho kabinetu. Ruská velvyslankyně dříve působila jako první náměstkyně ministra na ruském ministerstvu zahraničních věcí. 

Mitrofanovová jakoukoliv roli při pádu Petkovovy vlády popřela. Nejedná se ovšem o její první střet s odcházejícím politikem.

Vyhoštění diplomaté na bulharském území prováděli s diplomacií nesouvisející činnosti, uvedl Petkov s tím, že jde ve všech případech o pracovníky ruského velvyslanectví v Sofii.

Mohu říci, že většina z nich pracovala přímo pro zahraniční služby a jejich diplomatická role byla jen zástěrkou, uvedl bez bližších podrobností. Odlet pracovníků ruského zastoupení v balkánské zemi se očekává v neděli.

Jestliže se cizí vlády pokusí zasahovat do vnitřních záležitostí Bulharska, budeme se bránit, dodal končící prozápadní premiér.

Parita ambasád

Ministerstvo zahraničí v Sofii v souběžném prohlášení uvedlo, že si předvolalo velvyslankyni Mitrofanovovou a informovalo ji o rozhodnutí snížit počet pracovníků ruského zastoupení v Bulharsku tak, aby nepřesahoval počty na bulharském zastupitelském úřadu v Rusku.

Polsko vyhostí 45 ruských diplomatů, které podezřívá ze špionáže. Moskva chystá odvetné kroky

Číst článek

Počet ruských diplomatů v Bulharsku by tudíž neměl být vyšší než 23 a u administrativně-technických pracovníků přesahovat 25.

V nótě předané velvyslankyni se rovněž uvádí, že bulharská strana očekává, že Rusko dočasně uzavře svůj generální konzulát ve městě Ruse a Bulharsko dočasně uzavře svůj v Jekatěrinburgu.

Bulharsko, které je členem Evropské unie a Severoatlantické aliance, udržuje s Ruskem široké ekonomické a kulturní styky a významná část obyvatelstva o Rusku podle průzkumů smýšlí příznivě. Od roku 2019 ale tyto vztahy poškozují špionážní aféry.

Loni v dubnu vyhostila Sofia šest ruských občanů kvůli podezření, že byli zapojeni do výbuchů v muničních skladech v letech 2011 až 2020. Cílem těchto akcí bylo podle Bulharska zastavit dodávky munice na Ukrajinu a do Gruzie. Naposledy v březnu bylo prohlášeno za nežádoucí osoby deset ruských diplomatů v Sofii.

Politická nestabilita

Petkov, jehož kabinet minulý týden padl po odchodu jedné z koaličních stran, věří, že se mu podaří zajistit novou parlamentní většinu a stanout v čele nového kabinetu, který podle něj bude bojovat proti korupci a oslabení tvrdého postoje Bulharska vůči ruské invazi na Ukrajinu.

Bulharský expremiér Borisov je podezřelý z vydírání, nikoliv ze zneužití fondů, upřesnila prokuratura

Číst článek

Pravděpodobnost předčasných voleb je ale přesto vysoká. Podle volebních průzkumů by do Národního shromáždění mohla kromě proruské krajní pravice a částečně proruských socialistů (BSP) proniknout také nová proruská strana expremiéra Stefana Janeva.

Důležitou roli v současném vyjednávání bude mít prezident Rumen Radev, který se rovněž netají některými postoji vstřícnými k Moskvě.

Sofia sice přímo Kyjevu žádné zbraně nedodala, neoficiálně je ale Bulharsko významným dodavatelem vojenského vybavení pro ukrajinskou armádu. Transakce se podle médií uzavírají prostřednictvím třetích zemí.

Sbírka na pomoc Rusku

Vyhoštění přichází ve chvíli, kdy ruské velvyslanectví v Sofii zahájilo neobvyklou sbírku. Jedná se o sbírku na pomoc ruským vojákům bojujícím na Ukrajině. Kampaň samotná zatím nevyvolala žádnou reakci ze strany bulharských úřadů, na sociálních sítích ji však odsuzují lidé, kteří se staví proti invazi Moskvy na Ukrajinu, uvedl server Balkan Insight.

S ohledem na četné dotazy občanů adresované Ministerstvu obrany Ruské federace byla na podporu vojáků, kteří se účastní speciální operace na ochranu Doněcké a Luhanské lidové republiky, založena dobročinná nadace OCHRANA, uvádí se v prohlášení, které v pondělí večer sdílelo ruské velvyslanectví v Bulharsku. Případní dárci podle něj mohou poslat své peníze na konta tří ruských bank.

Ukrajinci jsou hrdí, o pomoc neprosí. Ale dochází jim potraviny a peníze, říká humanitární pracovník

Číst článek

Příspěvek na facebooku byl smazán, avšak nadále se objevuje na účtu ambasády na sociální síti Telegram.

Moskva invazi na Ukrajinu označuje za speciální vojenskou operací, odůvodňuje ji mimo jiné nutností chránit ruskojazyčné obyvatelstvo ve dvou separatistických republikách na východě Ukrajiny.

Takže ruské velvyslanectví v Bulharsku zahajuje kampaň pro svou takzvanou speciální operaci. Není pochyb. O zemi, která umožňuje kampaň na podporu terorismu, by se mělo mluvit jen s malým prvním písmenem, napsal bulharský spisovatel Radoslav Bimbalov v hojně sdíleném komentáři k příspěvku ruského velvyslanectví.

Značná část bulharské populace si zachovává proruské smýšlení. V průzkumu organizace Globsec jen polovina dotazovaných obyvatel v této balkánské zemi uvedla, že za konflikt na Ukrajině může Rusko. V Česku to bylo 78 procent.

ČTK

Zdroj