Bulharsko plánuje dodávky munice pro Ukrajinu. Její množství může změnit průběh války, říká bývalý ministr obrany

2 měsíce starý 22

Raketový útok, ilustrační foto | FOTO: Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem

Bulharsko pravděpodobně prodá přes prostředníky Ukrajině obrovské množství munice. Její množství může zvrátit průběh války v některých směrech na ukrajinské frontě, řekl podle serveru Euractiv v rozhovoru pro bulharskou komerční televizi bTV bývalý ministr obrany Boyko Noev. Hodnota dodávek munice by se měla pohybovat kolem 175 milionů eur.

Bulharské ministerstvo obrany převede starou munici, kterou bulharská armáda již nevyužije, v hodnotě téměř 175 milionů eur na státní vojenský podnik VMZ. Na oplátku dostane bulharská armáda munici novou, oznámilo podle serveru Euractiv ministerstvo. Cílem celého převodu munice je, aby se staré náboje dostaly ze skladů bulharské armády na Ukrajinu, okomentoval Noev, který je dobře obeznámen se situací v bulharském zbrojním průmyslu.

Dále čtěte

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Svoboda potřebuje nezávislá média. Podpořte nás a buďme společně silnější

číst článek »

„Jedná se o největší přezbrojení bulharských pozemních sil v nedávné historii. Je to obrovské množství munice – statisíce kusů. Dochází k obrovskému nárůstu cen munice a VMZ ji bude přes prostředníky prodávat na Ukrajinu,“ dodal bývalý ministr. Podle něj se jedná o množství, které může zvrátit průběh války v některých směrech na ukrajinské frontě.

Konkrétně by se mělo jednat o munici sovětské výroby. Tu ukrajinská armáda potřebuje pro své zásoby sovětských zbraní, včetně tanků, houfnic, protitankových granátometů, sovětských raketometů, pušek AK-47 a dalších.

Dodávky munice pro Ukrajinu plánuje také Evropská unie. Lídři států sedmadvacítky se na tom shodli na pondělním summitu v Bruselu. Cílem dohody je dodat v příštích 12 měsících Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice. Na tento účel vyčlenily státy unie dvě miliardy eur ze společných fondů. Podle závěrů Evropské rady bude iniciativa kromě dělostřelecké munice pokrývat také dodávky dalších střel země-země a raket, přijde-li z ukrajinské strany takový požadavek.

Státy Evropské unie tak zareagovaly na stížnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který v rozhovoru pro japonský deník Jomiuri šimbun prohlásil, že Ukrajina zatím nemůže zahájit novou protiofenzivu, protože pro ni nemá dostatek zbraní a munice. V rozhovoru také připustil, že situace na ukrajinské frontě v současné době není dobrá právě kvůli nedostatku vojenského materiálu.

Zdroj