Bulharský vojenský letoun C-27J Spartan je mimořádný stroj: přistát dokáže dokonce na písku, ve své třídě je zjevně nejlepší

před 2 týdny 48

Transportní vojenské letouny nejsou možná pro mnohé nejsou tak atraktivní jako bojová letadla, ale armády se bez nich neobejdou a často pomohou i v civilu.

Téměř každé vojenské letectvo na světě má ve výzbroji i nějaké typy transportních letounů. Jsou velice důležité, protože dávají ozbrojeným silám vysokou mobilitu na dlouhé vzdálenosti, ale také mohou pomáhat při různých civilních operacích. Ve světě existuje celá řada transportních letounů různé velikosti, různé nosnosti a také různého dosahu. Mezi jedny z nejrozšířenějších a nejmodernějších patří italské Alenia C-27J Spartan.

Zajistil přepravu pacienta ve špatném počasí

Jedním z uživatelů transportních letounů C-27J Spartan je bulharské vojenské letectvo, a jedna z jeho posledních operací ukazuje, jak mohou být tato jinak vojenská letadla užitečná v civilní oblasti. Jeden ze tří letounů, jimiž v Bulharsko disponuje, totiž dostal za úkol dopravit do nemocnice v Sofii těžce nemocného pacienta z Varny, uvedlo bulharské ministerstvo obrany. Akce byla úspěšná, i když ji doprovázelo velmi špatné počasí.

Litevský C-27J Spartan za letu

C-27J Spartan je dvoumotorové vrtulové letadlo vyráběné v současnosti společností Leonardo, ale v minulosti se jednalo o firmu Alenia. Do výzbroje vstoupilo v roce 2006 a Wikipedia uvádí, že jde o pokročilý derivát dřívějšího G.222 od Alenia Aeronautica známého také pod označením C-27A Spartan. Kromě přepravní role je používán i na námořní hlídkování, pátrací a záchranné mise, pro elektronický boj, i jako centrum velení, řízení a komunikace.

C-27J Spartan má motory jako Hercules

Letoun C-27J Spartan je poháněn dvojicí turbovrtulových motorů Rolls-Royce AE 2100, tedy stejnými jaké má známý transportní letoun Lockheed Martin C-130J Super Hercules. Díky nim se může pohybovat rychlostí až 602 km/h a vystoupat do výšky přes 9 kilometrů. Jeho dolet je pak 5 852 kilometrů, a při maximálním zatížení klesá na 1 759 kilometrů. Letoun může mít doplňování paliva za letu, vlastní obranu, ale rovněž balistickou ochranou, což mu umožňuje operovat ve vysoce ohrožených (válečných) oblastech.

Spartan je 22,7 metrů dlouhý a rozpětí jeho křídel činí 28,7 metrů. Společnost Leonardo na svých internetových stránkách uvádí, že má největší nákladový prostor ve své kategorii – unese náklad o hmotnosti až 11,3 tun, přičemž se do jeho vnitřního prostoru vejde 46 výsadkářů nebo až 60 vojáků. Letadlu přitom stačí k přistání i vzletu jenom velice krátká dráha, a jeho robustní konstrukce umožňuje přistání i na neupravených plochách, písku a sněhu.

Představení letounu C-27J Spartan
Přečtěte celý článek