Bunda se symbolem teroristů zavařila fotbalové hvězdě. Srbsko chtělo přísné sankce

3 měsíce starý 25

Švýcarsko o víkendu porazilo Severní Irsko 2:0 a udělalo tak důležitý krok k tomu, aby si zajistilo účast minimálně v baráži o mistrovství světa. Když Xherdan Shaqiri zamířil po zápase k rozhovoru pro švýcarskou televizi, došlo na moment, který se jen tak nevidí.

Shaqiri odpovídal, když náhle přistoupil neznámý muž a přehodil mu přes ramena šedozelenou bundu. Hvězda reprezentace se podivovala, nakonec se usmála a kus oblečení po pár vteřinách odhodila. Nikdo by tuto situaci více neřešil, kdyby na bundě nebyla nášivka se zkratkou UÇK představující Kosovskou osvobozeneckou armádu.

Tuto organizaci sdružující kosovské Albánce zařadila OSN na konci 90. let minulého století do škatulky „teroristická“, v roce 1999 pak oficiálně přestala existovat. Mnozí ze členů měli projít výcvikovými tábory Al-Káidy a podíleli se na válce v Jugoslávii.

Někteří chtějí využít fotbal pro propagandu

Co muže, kterého okamžitě zadržela policie, vedlo k tomu, že zrovna Shaqiriho obdaroval bundou s problematickým „designem“? Jak jméno napovídá, i když fotbalista kope za Švýcarsko, nenarodil se v něm. Pochází z města Gnjilane, které bylo dříve součástí Jugoslávie, nyní patří Kosovu, které v roce 2008 vyhlásilo nezávislost na Srbsku.

Právě Srbům proto vadilo to, do čeho se Shaqiri po utkání se Severním Irskem namočil. Ačkoliv bundu ihned odložil, narazil na velké znepokojení. „FIFA musí okamžitě reagovat a použít nejpřísnější sankce za to, že Shaqiri propagoval teroristickou zločineckou organizaci,“ vzkázal šéf srbského fotbalového svazu Jovan Šurbatovič. Do Shaqiriho se pak opřela i tamní média.

Srbskému rozhořčení absolutně nerozumí švýcarská asociace. „Je naprosto neakceptovatelné, že někteří lidé chtějí využít fotbal pro politickou propagandu. Shaqiri se zachoval ukázkově, klidně a na incident nijak nereagoval,“ poznamenala na Twitteru.

30letý Shaqiri v létě přestoupil po několika letech strávených v anglickém Liverpoolu do Francie, konkrétně do Olympique Lyon, se kterým se příští týden potká pražská Sparta v Evropské lize.

V „incidentu“ po utkání v kvalifikace byl křídelník nevinně, nijak neprovokoval, ale v minulosti už ho trest za politické gesto potkal. UEFA jeho i „kosovského“ parťáka ze švýcarské reprezentace Granita Xhaku potrestala pokutou za to, že po gólech na mistrovství světa v Rusku vytvořili ze svých dlaní dvouhlavého orla, kterého má na vlajce Albánie.

Zdroj