Bush odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu, spletl si ji však s Irákem

1 měsíc starý 16

foto Ilustrační foto - Bývalý americký prezident George W. Bush během vzpomínkového ceremoniálu u památníku obětem letu 93, který se během teroristických útoků 11. září 2001 zřítil do pole u obce Shanksville po souboji cestujících s teroristy.

Washington - Bývalý americký prezident George W. Bush odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Během svého projevu v Dallasu se však spletl a jmenoval Irák. Spojené státy pod jeho vedením zahájily v roce 2003 vojenské tažení do této blízkovýchodní země kvůli zbraním hromadného ničení, které se tam ale nikdy nenašly. Ve vleklém konfliktu zemřely statisíce lidí a mnoho dalších ztratilo domovy, připomněla dnes agentura Reuters.

"Volby v Rusku jsou zmanipulované. Političtí oponenti jsou zavírání nebo jiným způsobem eliminováni z účasti na volebním procesu," řekl publiku ve své prezidentské knihovně v Texasu Bush mladší podle časopisu Newsweek.

Následně zkritizoval ruskou invazi na Ukrajinu.

"Výsledkem je absence kontroly a rovnováhy v Rusku. A rozhodnutí jednoho muže zahájit zcela neoprávněnou a brutální invazi do Iráku," pokračoval bývalý šéf Bílého domu, aby se vzápětí opravil: "Myslím tedy na Ukrajinu." Chybu poté omluvil svým věkem. "Je mi 75," konstatoval, přičemž na nahrávce je slyšet smích publika.

Bushův výrok se rychle rozšířil na sociálních sítích a jen na twitteru nasbíral přes tři miliony zhlédnutí poté, co klip z projevu zveřejnil reportér listu Dallas News, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj