Byl jsem překvapený, že přežil. Nemyslím si, že je dobrý člověk, řekl muž, který pobodal Rushdieho

5 měsíce starý 75

Muž, který se pokusil ubodat Salmana Rushdieho, je podle svých slov překvapený, že spisovatel útok přežil. Čtyřiadvacetiletý pachatel to řekl v rozhovoru pro americký deník New York Post, který poskytl z vazby. Britský spisovatel indického původu podle posledních dostupných zpráv už může mluvit, na veřejnosti ale nevystoupil.

New York 11:09 18. srpna 2022

Spisovatel podle posledních zpráv už může mluvit a sám dýchat, na veřejnosti ale nevystoupil (ilustrační foto) | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Se čtyřiadvacetiletým Američanem libanonského původu mluvil deník New York Post přímo v okresní věznici ve městečku Chataqua na západě státu New York. Řekl, že Salmana Rushdieho nemá rád, protože podle něj není dobrý člověk, uráží islám a obecně náboženství.

Na otázku, jestli ho inspirovala odměna, vypsaná na autorovu hlavu íránským teokratickým režimem a tamními médii, odmítl odpovědět. Přiznal ale, že uznává ajatolláha Rúholláha Chomejního, který před víc než 30 lety vyzval v náboženské fatvě muslimy, aby Rushdieho zabili kvůli jeho románu Satanské verše, která údajně zesměšňuje proroka Mohameda.

Jak se stavět k útoku na spisovatele Rushdieho? ‚Musíme trvat na svobodě projevu,‘ říká Žantovský

Číst článek

Část knihy Satanské verše prý, na rozdíl od ajatolláha Chomejního, útočník četl, ale jen několik málo stránek. Na YouTube sledoval některé jeho rozhovory a přednášky.

Rushdie je dlouhodobě známý jako velký kritik náboženství obecně a především náboženského fanatismu. Říká, že aby fungovala skutečná svoboda myšlení, žádný myšlenkový systém nemá být nenapadnutelný a imunní vůči kritice, satiře, posměchu a pohrdání.

Američtí novináři kromě pachatele mluvili i s jeho matkou. Ta se svého syna po útoku zřekla a podle jejích slov se jeho povaha zásadně změnila po cestě do Libanonu, do míst, odkud rodina pochází. Podle zatím nepotvrzených informací zpravodajských služeb je možné, že se tam setkal i s lidmi napojenými na íránské revoluční gardy.

Britská televize Sky News uvedla, že Satanské verše se od konce minulého týdne dostaly mezi deset nejprodávanějších knih.

Zdeněk Novák, dot

Zdroj