Byl váš lék rozebraný všude, nebo jenom u vás? Nahlédněte do posledních údajů z lékáren

1 měsíc starý 12

Prosincová data o výdejích léků na recept prozrazují výpadky antibiotik a očních kapek. Většinu ale nahradily jiné léky se stejnou účinnou látkou.

Praha 1. února 2023

Dětský antibiotický sirup Ospen a antibiotika s penicilinem i dalšími účinnými látkami pro dospělé, oční kapky Tobrex a Tobradex, oční mast Ophthalmo-Framykoin. Tyto léky lékárníci nejčastěji zmiňují v souvislosti s nedávnými výpadky v dodávkách.

Kontroly odhalily nelegální vývoz léčiv z Česka. Zmizelo nejméně 130 tisíc balení za 67 milionů korun

Číst článek

Výpadky se ovšem loni dotkly i desítek dalších přípravků, například Batrafenu na plísňové infekce, Duac gelu k léčbě akné nebo Chlorprothixenu na některé závažné duševní problémy. Ukazují to čerstvě zveřejněná data o výdejích léků na recept.

Proč léky chyběly a chybí

Za rozebraná antibiotika zřejmě mohly silnější vlny respiračních onemocnění než v předchozích letech. Výpadky navíc často ztlumily jiné léky se stejnou aktivní látkou a způsobem podání. U žádného z léčiv zmiňovaných v prvním odstavci se prosincové výdeje nepropadly na nulu – obvykle dokonce překonaly úroveň z podzimu 2021.

„Nemocnost za covidu klesla a firmy podle ní plánovaly dodávky,“ vysvětlovala v prosinci na Radiožurnálu ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. „Jenže na podzim nemocnost razantně vystoupala a dodavatelé na to nebyli připraveni.“

„Většinu výpadků se daří řešit generickými záměnami. Pacient dostane lék ve stejném složení, se stejnou účinnou látkou, ve stejné lékové formě, cestě podání, se stejnou silou.“

U očních kapek je problém dlouhodobější, jejich dostupnost kolísá už několik let. „Konkrétně u očních přípravků byla na počátku změna registrace jednoho z léčivých přípravků této skupiny, která trvala déle než se předpokládalo, a došlo k výpadku. Ten posléze postihl další výrobce, kteří výrobu plánují několik měsíců dopředu, takže se jim nedaří dodávky dramaticky navýšit, a tím se to takhle houpe. Teď na to reaguje trh, protože všichni se chováme tak, že když je něčeho nedostatek, tak si děláme zásobu. I to rozkolísá situaci,“ dodává.

„Nedá se říci jednoznačné číslo (kolik léků chybí, pozn. red.), ale tím, co se diskutuje nejvíce, jsou antibiotika,“ doplnil v polovině ledna na stejné stanici prezident lékárnické komory Aleš Krebs.

„To je otázka posledních nejenom dnů, týdnů, ale měsíců. Nejvíc asi v tuto chvíli chybí některé skupiny antibiotik. Jejich dodávky ještě nejsou úplně pravidelné, nejsou dostatečné tak, aby všechny lékárny měly všechna antibiotika z těch nejpoužívanějších skupin k dispozici,“ mínil Krebs.

Najděte si konkrétní lék

Data lékárníků ale ukazují změny v dostupnosti už od května 2020, kdy SÚKL začal zveřejňovat data o výdejích léků na recept z hlášení lékáren. Zatím nejčerstvější jsou data za minulý prosinec, které úřad publikoval koncem ledna.

V následujícím formuláři můžete zadat název léku a z prvního grafu například zjistit, zda jste se potýkali jen s lokálním, nebo celorepublikovým výpadkem. Druhý graf odpovídá na otázku, zda byly ve stejné době dostupné jiné léky se stejnou aktivní látkou.

V grafech počítáme vydaná balení léku, přestože mají často řadu variant s různou velikostí balení či obsahem účinné látky. Pro sledování dostupnosti takový postup stačí. Pro přesnější trendy původní data obsahují i údaj o definovaných denních dávkách – ten ale u části léčiv chybí a ze srovnání by tak vypadly.

Data obsahují pouze léky vydané na recept. Mezi nimi můžou být i volně prodejné léky, které lékař předepíše, většina volně prodejných nám ovšem zůstane skrytá. Dalším limitem můžou být hlášení lékáren: ta nemusí být úplná, přestože úřad lékárny kontroluje.

„Sběr dat je ovlivněn určitou mírou chybovosti, která závisí na tom, jestli jednotlivé subjekty poskytují správná data a v řádném termínu,“ upozorňuje Kamil Kalousek, vedoucí oddělení datových analýz SÚKL. Chyba se ale podle něj pohybuje v řádu jednotek procent.

Přerušení dodávek

SÚKL také eviduje oznámení držitelů rozhodnutí o registraci léku o jeho uvedení na český trh, ukončení či obnovení dodávek. Pokud data o výdejích ukazují dlouhodobou nedostupnost léku, můžete zde zkontrolovat, zda ho nestáhl z trhu.

V roce 2022 podle Storové distributoři oznámili výpadek u přibližně 800 z 60 tisíc variant léků. Pouze tři z nich se nedají nahradit jiným lékem.

V Česku chybí část antibiotik i léků bez předpisu. ‚Vždy najdeme alternativu,‘ uklidňuje lékárník

Číst článek

„Reálně obchodovaných léků bude osm nebo devět tisíc položek,“ doplňuje Krebs. „Z nich v danou chvíli mohou mít výpadek stovky léků, ale většinu výpadků se daří řešit generickými záměnami. To znamená, že pacient dostane lék ve stejném složení, se stejnou účinnou látkou, ve stejné lékové formě, cestě podání, se stejnou silou. A když to pacientovi vysvětlíme, je situace řešitelná.“

„Jedna věc jsou výpadky, které výrobci povinně hlásí SÚKLu, tedy například přerušení nebo ukončení výroby nějakého přípravku,“ pokračuje. „A potom jsou to výpadky, které v takové databázi nefigurují. Ty se v lékárnách projeví tak, že lék nemůžeme objednat a nemáme ho potom k dispozici pro naše pacienty, přestože výrobce ten lék na český trh dodává, jen v nedostatečné množství vzhledem k aktuální spotřebě.“

Výdeje léků z letošního ledna SÚKL publikuje v druhé polovině února, data do aplikace doplníme vzápětí.

Jan Boček a Petr Kočí

Praha| 14. 1.|Veronika Plíhalová |Zdraví |Dvacet minut Radiožurnálu

Prezident lékárnické komory: Apeluji na všechny, aby léky neskupovali. Nejvíc chybí antibiotika

Nejen v Česku v posledních měsících dochází k výpadku léčiv, k dostání nejsou některá antibiotika nebo sirupy proti horečce.

Praha| 28. 12. 2022|Patricie Strouhalová, rota |Zdraví

V lékárnách dlouhodobě chybí některé léky. Důvodem je lockdown i přesun výroby do Číny, říká odbornice

Jaká je příčina výpadku dodávek léků a co dělat, když lék, který běžně užívá, není na trhu? Na dotazy posluchačů odpovídala ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Praha| 13. 1.|ČTK |Zprávy z domova

Válek vyzval lidi, aby neskupovali léky. Ministerstvo zároveň ujistilo, že od března jich bude dostatek

Ministr zdravotnictví na páteční tiskové konferenci zopakoval, že různých druhů antibiotik se v lednu a únoru přiveze téměř půl milionu balení.

Praha| 20. 12. 2022|Matěj Skalický |Zdraví |Vinohradská 12

Krizi dodávek zvládneme. Léky ale zdraží a antibiotika budou chybět i příští rok, varuje expert

Nemocné děti, zoufalí rodiče. V Česku chybí léky. Jaké a proč? Můžeme je něčím nahradit? A je to jen český, anebo celoevropský problém?

Zdroj