„Byla pošlapána spravedlnost i spravedlivost.“ Janeček napadl průběh voleb

1 měsíc starý 16

Janeček v tiskové zprávě pogratuloval k vítězství Petru Pavlovi, jehož volbu prý respektuje. „Je však bohužel velká škoda, že v těchto prezidentských volbách byla Ústavním soudem pošlapána spravedlnost i spravedlivost,“ uvedl.

Sám podnikatel se chtěl o nejvyšší ústavní post ucházet, podle Ministerstva vnitra ale nesplnil podmínky.

Ačkoliv odevzdal petiční archy s podpisy 73 tisíc lidí, rezort při kontrole mnoho z nich vyřadil, a kandidát tak nedosáhl na potřebných 50 tisíc podpisů.

Janeček rozhodnutí napadl u Nejvyššího správního soudu, který ale verdikt vnitra potvrdil. A Ústavní soud následnou stížnost odmítl s tím, že „jde zčásti o návrh zjevně neopodstatněný a zčásti o návrh, k jehož projednání není Ústavní soud příslušný“.

Takový přístup ústavních soudců Janečka podle jeho slov šokoval, ve středu proto podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu na průběh voleb. „Což je první nutný krok k tomu, abychom se následně mohli odvolat k Evropskému soudnímu dvoru. Věřím, že tam máme značnou naději na úspěch,“ poznamenal.

Je si vědom toho, že se oficiální výsledky voleb již nezmění, chce ale učinit zadost spravedlnosti.

Kdo je Karel Janeček

Miliardář Karel Janeček je matematik a pedagog, sociální reformátor a autor volebního systému D21 – Janečkova metoda.

Přednášel finanční matematiku na Univerzitě Karlově. Je spolumajitelem (23,6 %) a předsedou dozorčí rady společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty. Je zakladatelem a předsedou správní rady Nadačního fondu proti korupci.

Zdroj