Bývalá poradkyně ústeckého hejtmana odmítá, že by s prací pro Krajskou zdravotní podváděla

3 měsíce starý 57

Ústecký okresní soud začal projednávat údajně neoprávněné odměny pro někdejší poradkyni ústeckého hejtmana Jana Schillera z hnutí ANO. Vladislava Marschallová měla podle žalobce dostávat peníze z krajských nemocnic za práci, kterou neodvedla. Podle obžaloby tím Krajské zdravotní vznikla škola přesahující 300 000 korun.

Ústí nad Labem 18:31 12. dubna 2022

Vladislava Marschallová měla podle žalobce dostávat peníze z krajských nemocnic za práci, kterou neodvedla (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Obžalovaná měla s krajskou společností spravující velké nemocnice regionu dvě smlouvy na koordinaci center pro očkování proti koronaviru a na PR a komunikaci s médii. Na jejich základě měla měsíčně dostávat celkem 130 000 korun.

Bývalá poradkyně ústeckého hejtmana před soudem odmítla, že by s prací pro Krajskou zdravotní podváděla. Reportáž natočil Jan Bachorík

Vladislava Marschallová před soudem obvinění odmítla – uvedla, že chtěla pomáhat během pandemie koronaviru. Práci v Krajské zdravotní jí měl nabídnout tehdejší předseda představenstva Jindřich Zetek.

„Takže opravdu já jsem tu nabídku dostala přímo od pana Zetka. Ten mi přímo nabídl, že by bylo dobré, abych pracovala přímo pro Krajskou zdravotní, protože já z pozice hejtmana jsem vlastně nemohla vykonávat tu činnost, abych se mohla účastnit na vytváření očkovacích míst,“ popsala Marschallová.

Krajský soud zamítl jednu z žalob majitelky nelegální stavby v přírodním parku u Budyně nad Ohří

Číst článek

To Jindřich Zetek popřel. Podle někdejšího předsedy představenstva Krajské zdravotní nikdo o zaměstnání Vladislavy Marschallové nevěděl a stanovená odměna byla podle něj nestandartní. „Vzhledem k předmětu té práce to bylo vlastně neadekvátní,“ dodal.

Nadstandardní odměny

O smlouvách mezi Krajskou zdravotní a Vladislavou Marchallovou nevěděl ani další bývalý předseda představenstva a někdejší ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch.

Generální inspekce obvinila dva lidi v souvislosti s výbuchem policejního skladu v Bílině

Číst článek

I on před soudem hovořil o neobvyklé výši odměny pro někdejší hejtmanovu poradkyni. „My jsme se vlastně snažili porovnat tu práci paní Marschallové s prací jiných, podobně zařazených lidí v rámci společnosti Krajská zdravotní a na první pohled byla ta částka vyšší, než bylo obvyklé,“ potvrdil Vojtěch.

Podle obžaloby vznikla kvůli dvěma smlouvám pro Vladislavu Marchalovou Krajské zdravotní škoda přesahující 300 000 korun. Jako poškozená se ale do hlavního líčení krajská firma nepřihlásila.

„Předmětná škoda už byla uhrazena v září roku 2021 – jednalo se, tuším, o nějakých 305 000 korun. Takže Krajská zdravotní nemá v tuto chvíli vůbec žádnou škodu,“ potvrdil současný předseda představenstva Ondřej Štěrba.

Marschallové hrozí až osmiletý trest. Podle státního zástupce podváděla v době nouze, kdy jsou trestní sazby přísnější. Hlavní líčení bude pokračovat v květnu.

Jan Bachorík

Zdroj