Bývalá poslankyně afghánského parlamentu byla zavražděna v Kábulu

4 měsíce starý 16

Někdejší poslankyně afghánského parlamentu Mursal Nabizadaová byla zastřelena spolu se svým bodyguardem v Kábulu, informovala agentura AP.

Politička byla jednou z mála zákonodárkyň, která ve městě zůstala po převzetí moci Tálibánem v srpnu 2021. Nabizadaová před smrtí také odsoudila rostoucí omezování svobod afghánských žen.

Jedná se o první případ vraždy zákonodárce, který působil před nástupem hnutí. Šéf místní policie Molvi Hamidullah Khalid v neděli uvedl, že Nabizadaová a její strážce byli zastřeleni v sobotu kolem třetí hodiny ranní ve stejné místnosti. Dodal, že její bratr a druhý člen ochranky byli zraněni.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že motiv vraždy zůstává nejasný. Policie nicméně také uvedla, že třetí bodyguard z místa vraždy utekl s penězi a šperky, podotkla stanice Deutsche Welle.

Nic ovšem nenasvědčuje tomu, že by na smrti někdejší političky měla podíl současná vláda, řekl stanici novinář Alí Latífí, který působí v Kábulu.

Ženská práva v Afghánistánu

V minulosti tálibánci slibovali, že dívkám opět otevřou základní a střední školy. Místo toho naopak přichází další útlak v podobě zákazů vstupu žen do parků a tělocvičen.

Abdulláh Abdulláh, který byl vysokým představitelem bývalé afghánské vlády podporované Západem, řekl, že je smrtí Nabizadaové zarmoucen. Dodal, že doufá v potrestání pachatelů. Politička podle něj byla opravdová „služebnice lidu“.

Nabizadaová byla do funkce zvolena v roce 2019 a v parlamentu působila až do pádu Kábulu. Působila v parlamentní komisi pro obranu a pracovala rovněž v soukromé nevládní skupině Institutu pro rozvoj a výzkum lidských zdrojů.

Zdroj