Bývalý bosenskosrbský velitel páchal zločiny na civilistech, soud mu vyměřil dva roky vězení

3 měsíce starý 11

Dvěma roky vězení za zločiny páchané na civilním obyvatelstvu potrestal kantonální soud v Sarajevu bývalého velitele útvaru bosenskosrbské armády působícího za války v letech 1993 a 1994 u bosenské metropole. Informovala o tom Balkánská investigativní zpravodajská síť (BIRN). Rozsudek byl vynesen už v lednu, ale až ve čtvrtek o něm justice informovala BIRN.

Sarajevo 17:08 2. dubna 2021

Bývalého bosenskosrbský velitele odsoudil soud v Bosně na dva roky. Páchal zločiny na civilistech (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Odsouzeného Veljka Papiče soud uznal vinným z toho, že nutil civilisty k těžké a nebezpečné práci na frontových liniích kolem obklíčeného Sarajeva. Do život ohrožujících situací přiváděl obyvatele předměstských čtvrtí Kovačići a Grbavica.

V odůvodnění verdiktu se uvádí, že Papić nutil členy skupiny určené pro nucené práce k těžké a ponižující práci na frontové linii, přičemž je psychicky vydíral.

Postižení jeho příkazy plnili, protože se báli o život nejen svůj, ale i svých blízkých, jejichž zabitím bylo také vyhrožováno.

Papić například přinutil čtyři civilisty, aby z demarkační linie mezi bosenskosrbskou a muslimy vedenou bosenskou armádou odstranili těla dvou zabitých mladých Sarajevanů. Pohrozil jim přitom, že zlikviduje jejich rodiny, jestliže se pokusí utéct.

Zabitou dvojicí byli Srb Boško Brkić a Muslimka Admira Ismičová, zastřelení 18. května 1993, když chtěli přejít most v centru města. Pár se po své smrti stal známý jako „sarajevští Romeo a Julie“.

Former officer of the Bosnian Serb Army’s Sarajevo-Romanija Corps Veljko Papic was found guilty of abusing civilians during wartime in Sarajevo in 1993 and 1994.https://t.co/hRLIerJyLp

— Balkan TJ (BIRN) (@BIRN_BTJ) April 1, 2021

ČTK

Zdroj