Bývalý europoslanec Panzeri bude s vyšetřovateli spolupracovat. Za nižší trest popíše, jak fungoval korupční systém

4 měsíce starý 11

Sedmašedesátiletý Panzeri, který je v belgické vyšetřovací vazbě, byl v prosinci obviněn z korupce a praní špinavých peněz. Podle úterního prohlášení prokuratury podepsal dohodu o spolupráci, v jejímž rámci poskytne úřadům informace o „způsobu provedení“, „finančních dohodách se třetími zeměmi“ či „lidech, kteří měli ze zavedené struktury prospěch a o navržených výhodách“.

Měl by také vyšetřující orgány informovat o lidech, kteří dosud nejsou justici ve spojení s tímto případem známi, a také o těch, kteří se jej pokoušeli uplácet. Katar i Maroko odmítají, že by byly do aféry jakkoli zapojeny a snažily se ovlivňovat evropské zákonodárce.

Europarlament bude hlasovat o zbavení imunity dalších členů

Panzeriho trest bude výměnou za spolupráci omezen. Podle prokuratury bude zahrnovat uvěznění, pokutu a zabavení nelegálních zisků, které se v současnosti odhadují na milion eur (24 milionů korun). Podle vyšetřovatelů hraje Panzeri a jím řízená nevládní organizace Fight Impunity ústřední roli v aféře, která se dostala na veřejnost začátkem prosince. Italský politik se podle vyšetřovatelů prostřednictvím organizace snažil ovlivňovat dění v EP ve prospěch Maroka a Kataru.

Kromě Panzeriho a Kailisové podezírají belgické úřady z podílu na korupčním systému také Italovu manželku Mariu Dolores Colleoniovou a jeho dceru Silvii Panzeriovou, které jsou zatím v italském domácím vězení. Europoslanci budou patrně na únorové schůzi rozhodovat o tom, zda zbaví kvůli vyšetřování aféry imunity belgického člena EP Marka Tarabellu a Itala Andreu Cozzolina.

Tarabella a Cozzolino zatím zadrženi nebyli, do skandálu jsou však oba zapleteni od začátku a oba už byli také vyloučeni z druhé nejsilnější frakce EP. Cozzolinův bývalý asistent Francesco Giorgi je kromě toho mezi obviněnými.

Zdroj