Calais by prospělo obnovení bezcelní zóny, říkají podnikatelé. Davy turistů jsou pro město minulostí

3 měsíce starý 15
  • Aline ráda vzpomíná na doby, kdy bylo Calais bezcelní zónou | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas
  • Další fotografie (4)

Ve francouzském Calais vznikla skoro po padesáti letech nová hranice mezi Evropskou unii a Velkou Británií. Ta od Nového roku není součástí celní unie a evropského vnitřního trhu. Nové vztahy upravuje brexitová dohoda. Tato smlouva zároveň dává obchodníkům i podnikatelům v Calais naději, že se do města znovu ve větších počtech vrátí britští turisté.

Od zpravodaje z místa Calais 16:32 4. ledna 2021

Asi nikde jinde ve Francii není propojení mezi britskými ostrovy a kontinentální Evropou tak patrné jako právě tady v Calais. Ostatně, město bylo v minulosti anglickým vlastnictvím. Teď odtud vyrážejí trajekty k druhému břehu kanálu La Manche do britského Doveru a nedaleko je navíc ústí Eurotunelu. Silné vazby jsou i mezi místními obyvateli a Brity.

Jak hodnotí podnikatelé v Calais brexitovou dohodu? Poslechněte si reportáž Martina Baluchy

„Rádi nakupují ve Francii. Najdou tady věci, které doma nemají. U nás si kupují hlavně telecí, sušené klobásky a domácí uzeniny,“ říká Carole, která je prodavačkou v místním řeznictví a lahůdkářství. Vzpomíná na devadesátá léta, kdy do Calais přijížděly plné autobusy Britů.

K tomuto období se ráda v myšlenkách vrací i Aline, která pracuje v nedaleké restauraci. „Jezdili k nám celé skupiny Britů. Strávili tady odpoledne, měli obálku s penězi a všechno u nás utratili. Tak už to ale asi pět let není.“

Strádající turismus

Britové do Calais rádi jezdili, protože tady fungovala bezcelní zóna. Díky ní tu mohli levně nakupovat cigarety, tabák nebo alkohol. Začátkem roku 1999 ale místní bezcelní zóna přestala platit a Britů postupně ubývalo. Teď k tomu navíc přispěla pandemie koronaviru, kvůli které jsou zavřené skoro všechny obchody i restaurace.

Eurotunel zvládl první zkoušku po odchodu Británie z celní unie. Doprava zatím zůstává plynulá

Číst článek

„Je tady mrtvo, že? Já vařím jenom pro četníky. Jsou tady hlavně kvůli uprchlíkům. Ještě, že tady jsou. Bez nich bychom nemohli mít otevřeno. Lidé mají strach kvůli té nemoci,“ líčí kuchař Stéphane. Vyjednávání mezi Velkou Británii a Evropskou unii tolik nesledoval. I když doufá, že brexitová dohoda pomůže v návratu Britů do Calais, lepší by podle něj bylo, kdyby se ve městě obnovila bezcelní zóna.

V to doufá i jeho kolegyně Aline. „Calais je velmi přitažlivé město, ve kterém se neustále něco děje. Bohužel se o nás nemluví zrovna nejlépe. V médiích Calais vystupuje hlavně jako město uprchlíků. To přitom není pravda,“ vysvětluje Aline.

Podle ní by návštěvníci Calais rozhodně neměli vynechat například výstavu obřích robotických draků nebo krásné pláže.

Martin Balucha

Zdroj