Novou slovenskou vládu v čele s dosavadním ministrem financí Eduardem Hegerem jmenuje prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtek dopoledne. Uvedl to mluvčí hlavy státu Martin Strižinec. Kabinet složily čtyři dosavadní vládní strany po dohodě na urovnání krize v koalici, jehož součástí byla demise premiéra Igora Matoviče.

Bratislava 17:32 31. března 2021

Novým slovenským premiérem bude exministr financí Eduard Heger | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

V nové vládě, jejímž složením Čaputová v úterý pověřila Hegera, by měla pokračovat většina ministrů Matovičova kabinetu. Jmenován zatím nebude ministr sociálních věcí, původní nominaci jedno z vládních hnutí Jsme rodina podle Strižince ještě přehodnocuje. Na zmíněnou funkci byl nejprve navržen donedávna poslanec parlamentu Jozef Hlinka, který působil ve sněmovně jako náhradník za již bývalého ministra sociálních věcí Milana Krajniaka. Krajniak podobně jako dalších pět ministrů Matovičova kabinetu podal v době vládní krize demisi a následně se ujal poslaneckého mandátu, který jako ministr nemohl podle ústavy vykonávat.

Nekonfliktní ‚sjednotitel‘. Nový slovenský premiér Heger má uklidnit krizi, Matovič mu zůstává za zády

Číst článek

Končící premiér Matovič byl do čela vlády jmenován loni v březnu po přesvědčivém vítězství svého hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) v parlamentních volbách. Po nich OLaNO obsadilo ve vládě polovinu křesel. Část koalice během nedávné téměř měsíc trvající vládní krize ale požadovala Matovičovu rezignaci. Například liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) tvrdila, že Matovič není i kvůli konfrontačnímu stylu politiky osobnostně, komunikačně ani manažersky s to vést zemi.

Očekává se, že Matovič bude v nové vládě ministrem financí. K výměně by mělo dojít i na pozici ministra zdravotnictví. Hegerova vláda bude muset do 30 dnů od jmenování požádat sněmovnu o vyslovení důvěry. Čtyřčlenná koalice má v parlamentu pohodlnou většinu.

Nastupující premiér Heger řekl, že jeho kabinet bude pokračovat v programovém prohlášení končícího kabinetu, z textu dokumentu by ale měly být vyřazené již splněné body. Matovičova vláda už například prosazením změny ústavy položila základ reformy soudnictví.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Ivermektin nedoporučuje ani Světová zdravotnická organizace. O přínosech léku nemá dostatek dat

  2. ‚Jsou bezpečnostní hrozbou.‘ Senát nechce, aby vláda zvala čínské a ruské firmy do tendru na Dukovany

  3. Čaputová jmenuje Hegerův kabinet ve čtvrtek. Do funkce zatím nenastoupí ministr sociálních věcí

  4. Teď se handrkovat o odměny pro zdravotníky je trapné. Jako stát jsme prohráli všechno, říká Kubek

  5. Kriminalisté znovu prošetří kauzu tendru na dálniční známky. Státní zástupce odložený případ vrátil

  6. Síť samoobslužných výdejních boxů se rozroste na trojnásobek. Města řeší, zda je zpoplatní

Aktuální témata

Koronavirus, Petr Kellner, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme