Čaputová podepsala trestní novelu. Pošle ji ale na ústavní soud a požádá o pozastavení účinnosti

před 2 měsíce 56

16. 2. 2024Aktualizovánopřed 11 mminutami|Zdroj:

ČTK

,

ČT24

Prezidentka Čaputová podepsala změny v slovenském trestním právu (zdroj: ČT24)

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podepsala zákon o změnách v trestním právu, jehož předlohu podobně jako instituce Evropské unie v minulosti sama kritizovala. Hlava slovenského státu současně novinářům v pátek řekla, že novelu trestního zákoníku a souvisejících zákonů nechá přezkoumat ústavním soudem a požádá ho o pozastavení účinnosti zákona.

Nevyužití práva veta k zákonu Čaputová zdůvodnila tím, že ústavní soud bude mít více času na prozkoumání novely.

Zákon počítá až na výjimky se snížením trestních sazeb za korupci či hospodářskou kriminalitu a se zkrácením promlčecích lhůt trestných činů, a to už od poloviny března. O pět dnů později by pak měl být zrušen elitní útvar prokuratury, který vykonává dozor také nad vyšetřováním kauz, mimo jiné z doby dřívějšího vládnutí strany Smer–SD nynějšího premiéra Roberta Fica.

Pokud schválená novela trestního zákoníku a souvisejících zákonů nabude právní moci, budou se například nižší tresty vztahovat také na kauzy, které soudy dosud nestihly pravomocně uzavřít. To platí i pro případ, že by až později byla ustanovení schváleného zákona zrušena či zpřísněna nebo jejich platnost pozastavena.

„Napadáme tu novelu jako celek z procesních důvodů. Jsem přesvědčena, že nebyly přítomné důvody ke zkrácenému legislativnímu řízení. Zároveň v podání k ústavnímu soudu ovšem upozorňuji na konkrétní nedostatky, kde protiústavnost dosahuje značné intenzity,“ řekla Čaputová.

Čaputová uvedla, že ve sporu o nabytí právní moci změn v trestním právu se hraje o čas. Dodala, že k posouzení dostala zákon nestandardně až po šesti dnech od jeho schválení.

Zákon bude po prezidentčině podpisu odeslán ke zveřejnění ve Sbírce zákonů, což má na starosti ministerstvo spravedlnosti. V případě, že ústavní soud vyhoví návrhu Čaputové na pozastavení právních účinků změn v trestním právu, bude toto rozhodnutí závazné až po jeho zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Šéfredaktor webu Aktuality.sk Peter Bárdy míní, že šance prezidentčiny žádosti jsou zhruba padesátiprocentní. „Už jsem slyšel takové názory, že je to do jisté míry precedent, že bude ústavní soud rozhodovat o zákoně, který ještě není ani zapsaný ve sbírce zákonů, ještě předtím, než nabyde účinnosti,“ řekl Bárdy. Čaputová se podle něj rozhodla správě, neboť trestní novela je „obludná, nelidská a cynická“.

Přečtěte celý článek