Čaputová vyhlásila válku Ficovi. Slováci čelí nebezpečí, hraje se o čas

před 2 měsíce 68

KOMENTÁŘ / Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová úmyslně prohrála bitvu s tamní vládou premiéra Roberta Fica, aby udržela jakou takou šanci na eliminaci kontroverzní novely trestního zákona, která zaručí beztrestnost podezřelým v těch nejzásadnějších ekonomických a násilných kauzách na Slovensku za posledních dvacet let. Hlava státu proto podepsala vládní novelu, i když s ní principiálně nesouhlasí, protože jinak by se už nemohla obrátit na Ústavní soud, aby účinnost „masové amnestie pro oligarchy“ mohl zablokovat. Na první pohled absurdní rozhodnutí, na druhý pohled však klíčová epizoda dramatu, kde se hraje o čas, a především o zachování právního státu na Slovensku.

Připomeňme si, že slovenský parlament schválil vládní novelu trestního zákona, která snižuje sazby a promlčecí lhůty v největších kauzách. Zaručuje tím tak beztrestnost především vlivným lidem z bezprostředního okolí staronového premiéra Roberta Fica a vládních stran Směr – sociální demokracie, Hlas – sociální demokracie a Slovenská národní strana. Všechny ostatní sliby voličům vládních stran musely jít bokem, včetně ohlašovaného boje s inflací a snížením cen energií, skandalózní amnestie pro „naše lidi“ totiž měla prioritu nejvyššího stupně.

Až takovou, že největší změna trestních kodexů v historii obešla zkráceným legislativním řízením odbornou diskusi a připomínky. Vládní koalice zašla až tak daleko, že kvůli pár oligarchům a stranickým sponzorům novela rezignovala na ochranu běžných lidí a dodatečně anulovala práva běžných poškozených na odškodnění při krádeží majetku a podobně.

Znásilnění doběhlo prezidentského kandidáta

A nejen to, na poslední chvíli se do novely trestního zákona dostalo i snížení promlčecích lhůt při násilných trestních skutcích, například při znásilnění, z dvaceti na deset let. Dokonce s perverzním argumentem, že znásilněná oběť přece pachatele skutku zná, tak proč by měla otálet až dvacet let. Novelu schválili všichni vládní poslanci, včetně největšího favorita prezidentských voleb Petra Pellegriniho (první kolo se uskutečni už 23. března), doslova a do písmena politického miláčka střední a starší generace žen.

Jinak řečeno, předseda vládní strany Hlas, šéf slovenského parlamentu a kandidát na novou hlavu státu hlasoval i za drakonické snížení promlčení lhůty mimořádně odporného trestního činu jakým znásilnění nepochybně je, a který oběť poznamená na celý zbytek života. Když si už Pellegrini uvědomil možné katastrofální politické důsledky hlasování pro svou kandidaturu, začala vládní koalice Fica a Pellegriniho hrát s prezidentským palácem mimořádně perfidní hru.

Větší riziko, ale větší šance na záchranu

Čaputovú vyzvali, aby zákon vetovala a oni by při prolomení prezidentského věta schválili alespoň prodloužení promlčecí lhůty při znásilnění. Nic víc, amnestie pro pár vyvolených, nulová ochrana pro tisíce poškozených a zrušení klíčové instituce pro boj s mafií a korupcí – Úřad speciální prokuratury, tyto změny by už zůstaly v platnosti. Pellegrini by tak „očistil“ svoje jméno v očích potenciálních voliček ještě pár dní před prvním kolem prezidentských voleb a prezidentka by tak musela definitivně vzdát boj o jinou podobou spravedlnosti a právního státu na Slovensku.

Hlava státu si však vybrala větší riziko, i když s větší šanci na zastavení celého trestního zákona a zrušení speciální prokuratury. Novelu podepsala, aby se mohla obrátit se stížností na klíčového a nezávislého arbitra, Ústavní soud SR. Jinak by to udělat nemohla, přesněji trestní zákon by vstoupil do platnost a napáchal by tak nenapravitelné škody.

Ani teď však není nic jisté. Když předseda slovenského parlamentu a následně ministerstvo spravedlivosti budou oddalovat zapsání podepsané novely zákona do sbírky zákonů, může se stát, že vstoupí do platnosti 15. března (jak říkají procesní předpisy po podepsaní novely prezidentkou) a Ústavní soud už do toho nebude moci vstoupit a pozastavit její účinnost. Pro upřesnění, Ústavní soud může pozastavit platnost zákona jenom v případě, že ho ministerstvo zapíše do sbírky zákonů.

Bitku prohrála, válka pokračuje

Prezidentka Čaputová tak raději prohrála bitvu a dala svůj podpis pro šílenou amnestii pro oligarchy a kriminálníky, aby udržela naději pro rozhodnutí Ústavního soudu, který může hypoteticky celý trestní zákon zablokovat dřív, než vstoupí v platnost jenom na jeden den. V čase, kdy vládní politici otevřeně šikanují nepohodlné novináře, chystají zestátnění veřejnoprávní televize a restriktivní pravidla pro mimovládní organizace jako cizí agenty. Hlava státu tak musela vstoupit do otevřené války s vládou Roberta Fica. Spravedlnost na Slovensku umírá v přímém přenosu, hraje se skutečně už jen o čas.

Přečtěte celý článek