Část amerických zdravotníků z první linie váhá s očkováním proti covidu. Někteří ho odmítají úplně

3 měsíce starý 16

Přestože počet obětí s covidem-19 v USA rychle stoupá, překvapivě vysoké procento lékařů, zdravotníků a dalších pracovníků v přední linii boje proti koronaviru váhá s očkováním, anebo ho přímo odmítá. A to navzdory jasným vědeckým důkazům, že jsou vakcíny bezpečné a účinné, napsal Forbes.

Washington 13:07 4. ledna 2021

Podle prosincového průzkumu institutu Pew Research Center je skepse vůči očkování nejvyšší mezi černošskými obyvateli (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Zdravotníci a pracovníci v přední linii dostali přednostní možnost očkování. Nedávný průzkum nadace Kaiser Family Foundation ovšem zjistil, že 29 procent zdravotníků s přijetím vakcíny váhá. Odvolávají se přitom na obavy z možných vedlejších účinků či nedůvěru k vládním ujištěním, že je vakcína bezpečná.

Zdravotník v USA se nakazil covidem po prvním očkování. Podle experta vytvoření ochrany chvíli trvá

Číst článek

Začátkem tohoto týdne prohlásil guvernér státu Ohio Mike DeWine, že ho znepokojuje relativně nízký počet zaměstnanců domovů s pečovatelskou službou, kteří se rozhodli přijmout vakcínu. Podle jeho slov to zhruba 60 procent zaměstnanců odmítlo.

Doktor Josepf Varon, šéf jednotky intenzivní péče v houstonském zdravotním středisku United Memorial Medical Center v prosinci řekl, že ho více než polovina sester pracujících na této jednotce informovala, že se očkovat nenechají.

V průzkumu mezi newyorskými hasiči odhalili, že 55 procent z nich se nechce nechat očkovat. List Los Angeles Times koncem minulého týdne informoval, že oficiální činitelé v kalifornském Riverside museli rozhodnout, kam mají přesměrovat nevyužité dávky vakcíny poté, co ji odmítlo odhadem 50 procent zaměstnanců v první linii.

USA mají přes 20 milionů nakažených koronavirem. Připadá na ně skoro čtvrtina celosvětové bilance

Číst článek

Nedůvěra v komunitách

Zaměstnanci v první linii ve Spojených státech jsou disproporčně černošského nebo hispánského původu. Právě na této části populace si pandemie vybírá vysokou daň - tam, kde existují dostupné údaje o etnicitě obětí, uvádějí statistiky, že černoši a hispánci tvoří 65 procent obětí s covidem-19, napsal Forbes.

Podle prosincového průzkumu institutu Pew Research Center je skepse vůči očkování nejvyšší mezi černošskými obyvateli, z nichž méně než 43 procent uvedlo, že by se rozhodně či pravděpodobně nechali očkovat.

Doktor Nikhila Juvvadi z chicagské nemocnice Loretto uvedl, že „neexistuje transparentní přístup u farmaceutických firem, výzkumných skupin a občas i vlády ohledně toho, kolik lidí z černošské a hispánské komunity bylo do výzkumu vakcín zapojeno“.

ČTK

Zdroj