Část Česka drtí chřipka. Nemocnice plní děti s vysokými horečkami

5 měsíce starý 81

Jana Kopecká

Klub Deníku

Vysoké horečky, suchý kašel, ale i trávicí potíže. To jsou nejčastější příznaky chřipky, která v těchto dnech ve velké síle udeřila na Karlovarsku. O epidemii ale zatím nejde.

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Jak mluvčí krajské hygienické stanice Michaela Zajíčková, tak mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Markéta Singerová potvrdily, že skutečně do kraje chřipka v tuto dobu dorazila. "Máme potvrzeno, že chřipka, a to v různých variantách, přišla do regionu. O epidemii se ale nejedná," uvedla mluvčí hygieny.

Podle karlovarského dětského lékaře Jana Anděla je ale jen otázkou času, kdy se současný počet infikovaných přehoupne do epidemie. "Denně vyšetříme i padesát dětí, což je o takových deset až patnáct víc než ve standardní době. Nemocní mají opravdu vysoké horečky, i čtyřicítku, trápí je suchý kašel, občas se objevují trávicí potíže, jako je zvracení či průjem," konstatoval karlovarský pediatr.

Varianta A

Mluvčí nemocnice Singerová doplnila, že s chřipkou je nyní v KKN hospitalizováno mnoho lidí. "Nejde jen o děti, kapacity dětského oddělení máme v posledních dnech v podstatě neustále naplněny. Na infekci máme i dospělé pacienty. Hospitalizovaní mají vysoké horečky. Máme potvrzeno, že jde o chřipku varianty A," upřesnila mluvčí KKN. V posledních dvou letech se chřipka kraji v podstatě vyhýbala, za což mohl covid. Zpravidla se objevovala v únoru, tentokrát dorazila v dubnu.

Tuberkulóza - Ilustrační foto

V léčbě tuberkulózy je Česko na špici. Nákazy z Ukrajiny se lékaři nebojí

Svůj podíl na počtu nemocných může mít podle ředitelky 1. mateřské školy Karlovy Vary Zdeňky Tiché extrémně se střídající počasí, kdy ještě před pár dny panovalo krásné počasí, které o víkendu nahradilo sněžení. Právě v tomto zařízení marodí nejen mnoho dětí, ale i učitelek. "Mám za to, že se ale nemocnost teprve rozjíždí a že ten boom nás teprve čeká. Děti mají vysoké horečky, nemocné máme i učitelky, které si třeba stěžují na velké bolesti kloubů," uvedla ředitelka mateřinky.

Na Základní škole dukelských hrdinů v Karlových Varech není zatím absence tak vysoká. "Nemocnost se rozjíždí hlavně u těch menších dětí. Větší se naštěstí ještě drží," uzavřela ředitelka školy Eva Doušová.

Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez limitu a omezení. Více zde.

Tento článek jste si mohli přečíst díky předplatnému Deník Klubu

Zdroj