Část ministrů chce Hradu zkrátit rozpočet. Zeman podle nich zneužil pravomoci

4 měsíce starý 34

30. března 2022, 10:48 Autor: ČTK

Vláda by měla podle některých ministrů zvážit zkrácení rozpočtu Hradu kvůli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana udělit milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) novinářům při příchodu na dnešní jednání kabinetu řekla, že Zeman zneužil pravomoci prezidenta.

Helena Langšádlová

Helena Langšádlová
FOTO: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Podle dalších ministrů však reakce vlády nesmí být "klukovinou" a bránit Hradu pečovat například o památkově chráněné budovy.

Balák byl minulý týden s konečnou platností odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit by také měl podle rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Zeman mu svým rozhodnutím vše prominul. Podle Zemana nebyla zřejmě pro Balákovo odsouzení rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) novinářům řekl, že se zatím seznámil spíš s reakcemi na sociálních sítích. Kabinet by podle něj měl záležitost probrat, důležité bude vyjádření ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). "Je to negace rozhodnutí soudu hraničící až s nějakou svévolí," řekl. Kabinet by mohl podle něj zvážit i kroky proti rozpočtu Hradu.

Langšádlová řekla, že snížení rozpočtu by bylo namístě. "Není to jen o tom trestu (vězení), ale i o té pokutě téměř dva miliony korun. Je na místě o tom vést diskusi, protože myslím, že došlo ke zneužití pravomocí prezidenta," uvedla. Necelé dva miliony na základě rozsudku podle ní nyní nikdo nezaplatí, což znamená poškození zájmů České republiky.

Za nepochopitelný považuje Zemanův krok ministr dopravy Martin Kupka (ODS). "Je to plivnutí do tváře společnosti," konstatoval. Vláda musí svou reakci podle něj pečlivě probrat. "Ten krok nemá fungovat jako stejně nízká reakce, jakou předvedl prezident Zeman," míní. Reakce podle něj nesmí být "klukovinou".

Podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) už se rozpočet Hradu krátil dost, výrazně víc oproti jiným kapitolám. "Jsou tam památkově chráněné budovy, věci, které potřebují investice. Kvůli tomu, že se prezident chová tak, jak se chová, nemůže trpět to, že se peníze nedostanou do těch věcí, které je potřebují," řekl.

Pokud dnes bude vláda postoj k milosti probírat, bude moct svůj názor přímo prezentovat zástupci Hradu, který se zasedání kabinetu účastní pravidelně a i dnes do Strakovy akademie přišel.

Rozpočet prezidentské kanceláře patří mezi takzvané chráněné kapitoly, jejichž základní parametry schvaluje sněmovní rozpočtový výbor. Letos odebral prezidentské kanceláři proti původnímu rozpočtu kvůli úsporám 22 milionů korun. Hradní kancelář měla letos hospodařit s 420,1 milionu korun, nově bude mít k dispozici 398,4 milionu korun. Původní návrh zhruba odpovídal rozpočtu v předchozím roce.

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) podstoupí ve středu operační zákrok, který podle něj nesouvisí s jeho nedávnou hospitalizací v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) kvůli krátké ztrátě vědomí a částečné neprůchodnosti střev. Uvedl to dnes v rozhovoru pro Frekvenci 1. Upřesnil tak informace Rádia Impuls, že ve středu podstoupí v IKEM vyšetření kvůli příčinám své zdravotní indispozice.

Babiše čeká ve středu operace

29.03.2022 20:31 Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) podstoupí ve středu operační zákrok, který podle něj nesouvisí s…

Zdroj