Část obchodních řetězců už zaměstnance testuje. Doma i v zaměstnání

2 měsíce starý 8

Síť supermarketů Albert, která má zhruba 17 tisíc zaměstnanců, je zatím testovala jen v nejvíc zasazen regionech. Nyní se připravuje na plošné testování pracovníků v prodejná i distribučních centrech. „V tuto chvíli jednáme s doporučenými dodavateli, abychom zasmluvnili a nakoupili dostatečné množství schválených testů. Pro naši potřebu to znamená nakoupit desítky tisíc testů na měsíc. Jednotky tisíc pak využijeme pro pracovníky, kteří musí přerušit práci v režimu home office a přijít do kanceláři například podepsat smlouvy nebo udržovat IT systémy,“ uvedl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

Zaměstnanci řetězce Kaufland, který v provozech pracuje asi 15 tisíc, se budou moci nechat otestovat u svého praktického lékaře i pomocí samotestů poskytnutých firmou, řekla mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Globus pro své pracovníky objednal samotestovacím sady. Zaměstnává zhruba pět tisíc lidí, tři čtvrtina z nich docházejí na směny do hypermarketů. S testováním společnost podle mluvčí Lutfii Volfová začne hned, jakmile bude mít k dispozici první várku objednaných testů. „Plánujeme testování jednou za týden u každého zaměstnance, který dochází do zaměstnání, vsouladu s nařízením vlády. Testy budou probíhat formou hromadného sebetestování přímo na pracovišti,“ uvedla Volfová.

Internetový prodejce Amazon zaměstnávající čtyři tisíce pracovníků jim ode dneška nabízí testování ve svém distribučním centru v Dobrovízi externím poskytovatelem zdravotních služeb. Testování bude firma kombinovat se samotesty, i tato metoda se uskuteční ale pod dohledem zdravotníka, řekla PR manažerka společnosti Miroslava Jozová.

Pravidelné testování zaměstnanců už před několika týdny zavedla také cestovní kancelář Čedok. Provádí ho prostřednictvím mobilního odběrového týmu. „Již od začátku pandemie dodržujeme v Čedoku hygienická opatření nad rámec našich povinností, nečekáme na plošné zavádění protipandemických pravidel naší vládou,“ doplnila mluvčí CK Eva Němečková.

Firmy nad 250 zaměstnanců by dnes měly začít s jejich testováním, pracovníci mají povinnost se mu podrobit. Testy musejí mít velké podniky u všech lidí hotové do 12. března. Společnosti s 50 až 249 zaměstnanci budou muset s testováním začít v pátek a dokončit ho nejpozději 15. března. Testy jsou pro zaměstnance povinné jednou týdně. Testování není závazné pro zaměstnance pracující z domu. Podle ministerstva průmyslu a obchodu se zatím nevztahuje na příspěvkové, veřejné či veřejnoprávní instituce.

Zdroj