Dvojice amerických astronautů dokázala s kosmickou lodí Boeing Starliner doletět na ISS, ale zpátky domů je možná bude muset vzít někdo jiný. Prevence proti HIV je drahá, ale velice účinná. Rakovina tlustého střeva se dá poznat i z krevních testů. Na Merkuru je neuvěřitelně mnoho diamantů. Když se umělá inteligence učí z toho, co sama vyprodukovala, rychle zhloupne – nebo možná taky ne. Částečně jsme sečetli události uplynulých dnů ve vědě a technice.
Hlavní události ve vědě a technice
Vozítko Perseverance objevilo na Marsu kámen, který by mohl nést stopu někdejšího mikrobiálního života. Nález je zcela čerstvý a nelze z něj vyvozovat víc než jen podezření. Organický život je jedním z možných vysvětlení chemických stop na kameni, nikoli jediným. Více by se dalo zjistit důkladnou analýzou v pozemské laboratoři, k tomu by však napřed bylo třeba nějakým způsobem vzorky z Marsu dopravit – což je zatím nevyřešený problém.
Lenacapavir, lék vyvinutý společností Gilead (vedoucím vývojového týmu byl česko-americký vědec Tomáš Cihlář), prokázal v klinické studii stoprocentní účinnost jako prevence nákazy HIV u žen, pokud se aplikuje injekcí dvakrát ročně. Problémem zůstává jeho dostupnost: roční dávka nyní v USA stojí 4250 USD (zhruba 100 000 Kč), prevence je přitom naléhavým problémem zejména v nejchudších zemích světa.
Americká FDA schválila vůbec první krevní testy na rakovinu tlustého střeva. Mohly by značně pomoci v prevenci jako snadná alternativa k nepopulární a nepříjemné kolonoskopii. Jsou ovšem méně citlivé na nádory v nejranější fázi růstu, což je jasná nevýhoda.
Stále není jasné, jak a kdy se vrátí na Zemi astronauti Butch Wilmore a Suni Williams, kteří přiletěli na Mezinárodní vesmírnou stanici kosmickou lodí Starliner firmy Boeing. Na ISS měli strávit deset dní, už tam však jsou téměř dva měsíce. Boeing a NASA stále nevědí, zda je Starliner schopen letu. Testují kosmickou loď na dálku. Astronauti mají možnost nouzového návratu v lodi Crew Dragon společnosti SpaceX, která je u ISS zaparkovaná. To by však