Částečný součet: nenápadná mise odhalila dvě zásadní novinky na Marsu. A pozor na umělá sladidla

4 měsíce starý 73

Kromě toho se dozvíte, kdy se NASA chce znovu pokusit o start Artemis I k Měsíci a jak vám může umělá inteligence pomoci, když píšete článek, jako je třeba tenhle. (Hodně, ale zatím bohužel jen v angličtině, takže vám zas předkládám čistě jen ruční práci.)

Stručně o věcech, o nichž stačí stručně

  • Američtí astronomové ze Southwest Research Institute sestavili dosud nejdetailnější kompozitní fotografii Saturnových prstenců. Použili při tom snímky pořízené sondou Cassini, která svou misi skončila už v roce 2017, kdy plánovaně shořela v Saturnově atmosféře. (Dobrá ukázka toho, jaké bohatství dat dnešní vesmírné mise shromažďují a jak dlouho s nimi lze objevně pracovat.)
  • Hvězda s pevným povrchem ze železa. Ale projít byste se po ní nemohli.
  • Fibonacciho čísla a zlatý řez se objevují na nečekaných místech matematiky – a vlastně nejen matematiky. Nejnovější objev úzce souvisí i s fyzikou, přesněji řečeno se symplektickou geometrií. Ta studuje tvary generované rovnicemi klasické mechaniky. Zdá se, že není naprosto žádný důvod, aby se v ní vyskytovaly jednoduché číselné poměry, jenže tam opravdu jsou.
  • NASA chystá další pokus o start mise Artemis I. Má k němu dojít 14. listopadu těsně po půlnoci místního času, tedy kolem páté ráno času našeho.
  • Oskar Barnack, muž, který vymyslel použití kinofilmu ve fotoaparátu a dal tak vzniknout amatérské fotografii. Je to technologická změna stejně důležitá jako nástup digitálního fotografování. Též o původu názvu Leica.
  • S postupující klimatickou změnou se prý budou častěji vyskytovat nejen projevy extrémního počasí, ale také duha. Co by to bylo za konec světa bez působivých vizuálních efektů, že?
  • Napodobit

    Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdroj