Častější kontroly karantén odloženy. Hygiena nemá lidi

4 měsíce starý 11

Na otázku Práva, zda k tomu tedy v nejbližších dnech dojde, odpověděl Hamáček jednoznačně: „Vzhledem k tomu, že se nic ze strany zdravotnictví nepohnulo, tak ne.“ Podle dobře informovaného zdroje Práva je důvod jednoduchý: „Nějaké intenzivnější kontroly se ani chystat nemohou, vždyť hygienici nemají lidi.“

Do akce má být totiž nasazeno jen čtyři sta hygieniků na celou Českou republiku, přičemž v Česku je zhruba šest set měst a dalších 6200 obcí. To znamená, že se stávající nijak vysoký počet kontrol sotva změní. Ten se výrazně liší v jednotlivých krajích.

Například na nedávno nejvíc postiženém Karlovarsku jich hygienici za asistence policie učinili 200, jinde šlo podle informací Práva ale jen o jednotky případů, nebo dokonce neudělali žádnou kontrolu.

Jasněji by mohlo být v pondělí po schůzce hlavní hygieničky Pavly Svrčinové s policejním prezidentem Janem Švejdarem.

V každém kraji jinak

„Do konce ledna letošního roku bylo za celou dobu pandemie uděláno v celé České republice údajně jen 500 kontrol,“ upřesnil policejní zdroj Práva.

„V některých krajích jsou kontroly intenzivnější, v některých méně, ale jejich rozsah i intenzitu jednoznačně určují krajské hygienické stanice (KHS) na základě svých personálních možností. To znamená, že to není v rukou policie, ale těchto hygienických stanic, protože policisté jim asistují na základě jejich požadavků,“ řekla Právu mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

V praxi to totiž funguje tak, že když hygienik vyrazí na kontrolu, může si vyžádat na základě zákona o ochraně veřejného zdraví asistenci policie. Pokud při kontrole zjistí, že někdo porušil nařízenou izolaci, ačkoli byl pozitivní na covid-19, policisté následně zahájí úkony trestního řízení pro podezření ze šíření nakažlivé lidské nemoci.

Zdroj