Části zničeného Altenahru budou měsíce bez pitné vody

2 měsíce starý 16

„Vypadá to, že infrastruktura byla tak zničená, že v některých místech nebude pitná voda týdny, ne-li měsíce,“ řekla Weigandová deníku Bild. Podle ní je proto velmi důležité zajistit v případě potřeby nouzové dodávky na měsíce dopředu. Totéž platí i o dodávkách elektřiny.

Starostka netuší, kdy se situace ve městě vrátí k normálu. „Je jisté, že naše obec bude vypadat jinak, protože mnoho domů, které tam stály padesát, sto, sto padesát let a udávaly ráz, bude muset být strženo,” dodala Weigandová.

Přesto doufá, že obec přežije, i když neví, kdo se do ní vrátí. To se podle ní nedá spočítat ani naplánovat.

Trosky silničního a železničního mostu u Altenahru

Foto: Philipp von Ditfurth, ČTK/AP

Spory o včasném varování

Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul přiznal v Bildu, že je potřeba zlepšit ochranu před katastrofami. „Všechno ale nemůže fungovat na sto procent,“ uvedl Reul.

Dodal ale, že je třeba přemýšlet o tom, jak zlepšit varování před katastrofami u lidí, kteří nemají varovnou aplikaci před katastrofami souvisejícími s počasím.

Šéf spolkového úřadu pro Civilní ochranu a pomoc při katastrofách Armin Schuster v televizi ZDF postupy úřadů hájil. „Náš systém varování funguje na spolkové úrovni. Německá meteorologická služba vydává docela dobrá varování.“

Podle něj je problémem, že často není možné říci půlhodiny předem, které místo bude postiženo velkým přívalem deště. „Poslali jsme 150 upozornění přes aplikace a média,“ dodal Schuster.

Aplikaci Nina s varováním před extrémním počasím si stáhlo devět milionů lidí. Schuster přiznal, že zatím neví, kde před záplavami varovaly sirény, ale chce to zjistit.

Rozlitá řeka Ahr

Foto: TV7, ČTK/AP

Opoziční strana FDP kritizovala spolkového ministra vnitra Horsta Seehofera, že selhal v oblasti civilní ochrany, protože se varování meteorologů nedostala včas k lidem.

„Je to velké selhání, za kterého by měl nést spolkový ministr Seehofer vyvodit osobní odpovědnost,” uvedla strana ve svém prohlášení.

Situace se uklidňuje

Na západě Německa nejsou v pondělí vydána žádná varování před nebezpečnými meteorologickými jevy. Přehrada Steinbachtalsperre v Severním Porýní-Vestfálsku nápor vody zvládla. Voda se z ní však bude dál odčerpávat.

V Pasově stoupla v noci na pondělí hladina Dunaje, ale zůstala pod 8,5 metry. V oblasti Berchesgadenu v Horním Bavorsku, které postihly záplavy na řece Ache, muselo být přes víkend evakuováno do bezpečí přes 160 lidí.

Zdroj