Často dostávám otázku, jakou hudbu mám rád. S chutí poslouchám hlavně jazz, líbí se mi radost ze hry a spontánnost, kterou zná...

4 měsíce starý 10
Často dostávám otázku, jakou hudbu mám rád.

S chutí poslouchám hlavně jazz, líbí se mi radost ze hry a spontánnost, kterou známe třeba z moravských lidovek. Ta živost, improvizace, propojování různých nástrojů, cit pro hudbu a energie. Poslouchám kdeco od neworleánského jazzu, hodně mě baví třeba kreolské jazzbandy, až po Madeleine Peyroux, Dianu Krall či Kurta Ellinga.

Mám ale taky rád americkou country, zvláště tam, kde překračuje žánrové hranice, poslouchám Cashe, nebo třeba Nelsona, Kristoffersona, nedávno jsem objevil např. sestry Shelby Lynne a Allison Moorer. Ale mám rád i rockovou muziku, folk, písničkáře i šansony.

Poslouchám i vážnou hudbu, také dost pravidelně navštěvuji koncerty. Jak bych jako správný Brňan mohl nectít Janáčka nebo Pavla Haase? Nemám ale žádné zvláštní hudební nadání, sám nezahraji a nezazpívám vůbec nic ;-).

U písniček je pro mě důležitý i dobrý text. Z českých (a slovenských) zpěvaček a zpěváků si často pustím Evu Olmerovou, Hanu Hegerovou, Vladimíra Mišíka, Luboše Pospíšila ale taky Jaromíra Nohavicu, Szidi Tobias nebo i Richarda Müllera.

Mám třeba taky rád písničky Rudolfa Pellara nebo swing Karla Hály. Baví mě všechno možné, třeba bratři Ryvolové, Wabi Daněk, Jiří Pavlica nebo brněnský Folk Team, sourozenci Ulrychovi nebo Robert Křesťan.

Tohle není žádný systematický přehled, prostě jen co mě zrovna napadá. Sleduji ale i trochu novější věci :-). Co z toho vydrží, to se teprve ukáže. Hudbu poslouchám podle času a nálady a nejčastěji v autě.

Zdroj