Vybral jsem na úvod jeden méně známý, ale důležitý citát z legendární knihy Cesta do otroctví, kterou vydal Friedrich August von Hayek právě před 80 lety, v březnu 1944 ve Velké Británii. Je to varování před socialismem, plánováním, přílišnou regulací, které vedou k totalitě, a naopak silná obhajoba svobody, liberalismu a spontánního rozvoje společnosti. Hayek, jeden z nejvýznamnějších myslitelů 20. století, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, je dnes znovu intenzivně připomínán. Jeho varování neztratilo nic ze své naléhavosti a jeho obhajoba svobody nic ze své přesvědčivosti.
Mám radost, že jeho myšlenky jsou znovu centrem pozornosti, jak o tom svědčí např. rozsáhlá recenze jeho dvou nových amerických biografií v The New York Review of Books z konce minulého roku, nebo nedávný článek v německém Frankfurter Allgemeine s příznačným názvem Proto byste si měli Hayeka přečíst znovu, kde se k němu hlásí někteří současní němečtí ekonomové. Nebylo to tak vždy. Pro mě ale byl a je F. A. von Hayek trvale inspirativní.
Cesta do otroctví je přelomová kniha. Byla napsána během války – a v současném nestabilním a přeregulovaném světě, kde zase mnozí naivně věří ve vládu expertů, v silné vůdce a v plánování lepšího života stojí za to ji číst znovu. Je stále aktuální. Ostatně, jak to píše v jejím závěru Hayek sám: „Vůdčí princip, který nám říká, že politika svobody jednotlivce je jedinou pokrokovou politikou, platí dnes stejně jako v devatenáctém století.“
Rád bych poděkoval Vám všem, kdo jste tento příspěvek dočetli do konce. Stále věřím, že i ve světě sociálních sítí je nás dost, kdo věříme, že sdílet zajímavé myšlenky má smysl. Přeji Vám hezkou neděli.