CDU/CSU povede do voleb podceňovaný sjednotitel Armin Laschet

2 měsíce starý 8

Trvalo to déle, než se čekalo, a bylo to ušmudlanější, než bývá v německé politice zvykem, ale CDU/CSU si v úterý konečně vybrala kandidáta na kancléře do zářijových voleb do Spolkového sněmu. Nejsilnější německou stranu, či přesněji alianci bavorské CSU a ve zbytku Německa působící CDU, do souboje povede šedesátiletý Armin Laschet.

V lednu zvolený předseda CDU se prosadil navzdory tomu, že je podle všech průzkumů výrazně méně populární než jeho rival, bavorský předák Markus Söder. Podle nejnovějšího průzkumu z minulého týdne by Södera ve funkci kancléře upřednostnilo 72 procent příznivců CDU/CSU, naopak Lascheta pouze 17 procent.

Laschet zaostával dokonce i mezi voliči CDU v Porýní-Vestfálsku, kde poslední čtyři roky působí v roli zemského premiéra. Navíc prohrával i v průzkumech, které se občanů ptaly, zda by raději v kancléřství viděli Lascheta, nebo lídry Zelených a sociální demokracie. Příčinou nízké obliby je hlavně častá změna názorů a lavírování během pandemie, které jsou v ostrém kontrastu s rozhodností zastánce přísnějších opatření Södera.

Z uvedených dat o veřejném mínění se zdá skoro nepochopitelné, proč stranické vedení CDU sází na vždy přátelského, uměřeného a katolického Porýňana. "CDU ztratila vůli k moci,” hodnotila výběr v prvním komentáři Dagmar Rosenfeld z konzervativního deníku Die Welt. Laschetovi příznivci však upozorňují, že i Helmut Kohl a Angela Merkel v průzkumech zaostávali, a nakonec se z nich vyklubaly ikony křesťanskodemokratické politiky.

Čtěte také: Němečtí Zelení jsou tak silní, že poprvé mají kandidátku na kancléřku

Nad nominací, která možná na první dobrou působí nesrozumitelně, se navíc vznáší leitmotiv politické kariéry Armina Lascheta. Bývá zas a znova podceňován, v průzkumech odepisován a občas opravdu prohraje - ale nakonec se do hry vrátí a stoupá na politickém žebříku stále výše.

Například po prvních pěti letech ve Spolkovém sněmu v roce 1999 ztratil poslanecký mandát, posléze proti charismatičtějším soupeřům prohrál i hlasování o funkci šéfa poslanecké frakce v zemském parlamentu v Porýní-Vestfálsku a volbu na post předsedy tamní zemské organizace CDU.

Přesto se nakonec - po chybách a volebních neúspěších rivalů, kteří ho předtím porazili - probojoval do čela tamní CDU a v roce 2017 v tradičně sociálnědemokratickém Porýní-Vestfálsku překvapivě vyhrál volby a stal se zemským premiérem. Server SpiegelOnline Laschetův politický charakter srovnal s gumovým míčem, který se po stlačení vždycky navrátí do původního tvaru.

Po týdenním chaotickém výběru volebního lídra působí CDU/CSU dosti nesourodě - a soudě dle v úterý zveřejněného předvolebního průzkumu agentury Forsa začala zaostávat za Zelenými. Armina Laschet proto čekají dva naléhavé úkoly: sjednotit stranu a nabídnout důvod, proč by vlastně měla dál vládnout.

Pro splnění prvního úkolu má skvělé předpoklady, což prokázal na zemské úrovni v Porýní Vestfálsku, kde po svých předchůdcích zdědil vnitřně rozhádanou stranu. Sjednotil ji, protože dokáže vyjít se všemi. Sám je například ukotven v liberálním křídle své strany, byl vždy jedním z nejvýraznějších zastánců vstřícné uprchlické politiky Angely Merkel, a v minulosti kvůli svému zájmu o integraci turecké menšiny získal dokonce přezdívku “Turek Armin”.

Přesto do funkce zemského ministra vnitra nominoval “tvrďáka” Herberta Reula, jenž razí přísnou linii při deportaci odmítnutých žadatelů o azyl. Do nejvyšších výkonných funkcí obsadil zastánce všech významných vnitrostranických proudů - a tento sjednotitelský um nyní bude muset přenést na spolkovou rovinu.

Náročné bude splnění druhého  úkolu. Po šestnácti letech v čele Německa působí CDU/CSU programově „vylouhovaně“ – na rozdíl od soupeřů zatím žádný program nepředstavila a půl roku před volbami se teprve pustila do debaty. Laschet se prezentuje jako zastánce kontinuity a merkelovské konsensuální politiky - ovšem konsenzuálnost je i silnou stránkou jeho hlavní rivalky, v pondělí vybrané lídryně Zelených Annaleny Baerbock.

Laschet a jím vedená CDU/CSU bude muset přijít s něčím konkrétnějším. Nechme se překvapit, odolného Armina Lascheta se nevyplatí podceňovat.

Zdroj