Čekáme: Tisková konference ministra Blatného k aktuálnímu vývoji epidemie

2 měsíce starý 9

Epidemická situace v České republice se vlivem zavedených tvrdých opatření pozvolna zlepšuje. Počty nově nakažených klesají, za středu přibylo 8763 nových případů nákazy, což bylo zhruba o čtvrtinu méně, než tomu bylo v předcházejícím týdnu.

V nemocnicích se s covidem podle dat zveřejněných ve čtvrtek ráno za předchozí den léčilo 8123 pacientů, i tato čísla pomalu klesají. Právě počty hospitalizovaných pacientů jsou pro případné rozvolňování opatření klíčové, jelikož nemocnice jsou na hranicích svých kapacit a některé z nich se v minulých dnech a týdnech dostaly do situace, kdy již nemohly kvůli plným lůžkům přijímat další pacienty.

Ministr Blatný dlouhodobě mluví o tom, že větší rozvolnění přijde až ve chvíli, kdy v nemocnicích budou nanejvýš tři tisíce covidových pacientů. To by se mohlo stát na konci dubna.

„Situace se začíná lepšit. Pokud to půjde tak, jak očekáváme, tak z modelů se dá odhadnout, že na konci dubna se můžeme dostat na čísla kolem tří tisíc v nemocnicích, 500 na jednotkách intenzivní péče a kolem čtyř tisíc nových diagnóz denně,” odhadoval Blatný na konci minulého týdne.

Návrat dětí do škol

Jako první by se měli vrátit do škol žáci z nejnižších ročníků základních škol. Mezi prvními by mohlo padnout i omezení pohybu mezi okresy. O tomto dílčím uvolnění opatření by v případě příznivého vývoje mohla vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) jednat po Velikonocích. Na svátky se žádné změny v restrikcích čekat nedají.

Kvůli potřebě udržet plošná opatření i v následujících týdnech kabinet v pátek žádá poslance o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Původně měl stav končit v neděli 28. března. Vládu zřejmě podpoří komunisté, jejichž výkonný výbor ve čtvrtek doporučil svým poslancům návrh podpořit. Schůze Sněmovny začíná v 9 hodin ráno.

Na statistiky má vliv také zvyšující se proočkovanost rizikových skupin obyvatel. Doposud se vyočkovalo téměř 1 460 000 dávek vakcín proti koronaviru. Kompletně ukončené očkování má přes 400 tisíc lidí. Nejvíce naočkovaných je mezi zdravotníky, pracovníky a klienty sociálních zařízení a seniory. Právě očkování u nejstarších občanů, kteří patří k nejohroženějším, má pak výrazný vliv na statistiky úmrtnosti a snižují jejich šance na hospitalizaci v nemocnici.

Zdroj